- Obecnie trwają prace nad zaprogramowaniem kolejnej perspektywy finansowej oraz przygotowaniem wsparcia dla przedsiębiorców. W nowych programach operacyjnych zakładany jest wzrost wykorzystania różnego rodzaju instrumentów finansowych – powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. Do zakontraktowania pozostało jeszcze ok. 600 mln zł. Ubiegłoroczny konkurs był ostatnim w aktualnej perspektywie finansowej UE. Rozpatrywanie wniosków zakończy się na przełomie maja i czerwca br. - Realizacja działań w ramach Kredytu technologicznego pozwoliła nam zdobyć cenne doświadczenia, przydatne w kontekście planów wykorzystania środków unijnego wsparcia w latach 2014-2020 - stwierdził Jarosław Bełdowski, I wiceprezes BGK.
Zainteresowanie kredytem technologicznym nie słabnie od momentu nowelizacji ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która wprowadziła szereg zmian oczekiwanych przez przedsiębiorców. Przełożyło się to na rekordową liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie. Od początku realizacji działania 4.3 PO IG do BGK wpłynęło 1528 wniosków, w tym 1314 po nowelizacji ustawy, w trakcie trzech kolejnych konkursów. Najwięcej wniosków składały firmy z szeroko rozumianego sektora przetwórstwa przemysłowego. Są to m.in. firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych, recyklingiem odpadów, odlewnictwem, metalurgią, elektroniką, optoelektroniką. Kredytem technologicznym sfinansować można inwestycję, której przedmiotem jest wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, usługi badawczo-rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
Premia technologiczna zawierająca miliardową złotówkę trafi do firmy Sunshine Garden S.A. i wesprze projekt „Wdrożenie technologii wytwarzania ceramizowanych kompozytów nawozowych nazywanych agrospiekami”. Spółka Sunshine Garden z Lubska (woj. lubuskie) opracowała innowacyjną w skali europejskiej technologię wytwarzania nawozu chemicznego o specjalistycznych zastosowaniach. Produkt zapewnia dłuższe utrzymywanie wilgotności w glebie, stwarzając roślinom warunki do lepszego wzrostu. Agrospieki znajdą zastosowanie m.in. w ogrodnictwie. Sunshine Garden to spółka z portfela funduszu venture capital - LST CAPITAL, który inwestuje w innowacyjne projekty technologiczne o wysokim potencjale, znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju.
{jumi [*9]}