wtorek, maj 28, 2024
Follow Us
wtorek, 09 kwiecień 2013 11:51

Festiwal Off Plus Camera Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal Off Plus Camera www.offpluscamera.com

Wielkie święto światowego kina, Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera odbywa się w Krakowie od niedawna, ale jego organizatorom już udało się połączyć niszowe kino z masowym zainteresowaniem.

Na tegoroczną edycję festiwalu Off Plus Camera przyjedzie znany amerykański aktor oraz producent filmowy Josh Hartnett, wybitny amerykański aktor młodego pokolenia, gwiazda filmów takich jak „Czarna Dalia", „Pearl Harbor" i „Helikopter w ogniu". Opowie o swojej karierze i metodach pracy nad rolą, a także odpowie na pytania publiczności.

Gorące nazwiska i głośne tytuły będzie można obejrzeć w dwóch sekcjach – ODKRYCIA i NADRABIANIE ZALEGŁOŚCI. Festiwal zaprezentuje mnóstwo interesujących obrazów między innymi: „Drugie oblicze" z Ryanem Goslingiem, „The Company You Keep" Roberta Redforda, „Skylab" w reżyserii francuskiej aktorki Julie Delpy czy „The Deep Blue Sea" w reżyserii Terence'a Daviesa z Rachel Weisz.

Festiwal Off Plus Camera - miejsce spotkań fanatyków kina w kameralnych salach kinowych i imponujące rozmachem, wielkoformatowe wydarzenie - przybliża widzom oryginalne, intrygujące, nierzadko trudne w odbiorze obrazy, wybrane na światowych imprezach filmowych.

W najważniejszym festiwalowym konkursie pn. 'Wytyczanie drogi' startuje dwanaście filmów walczących o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Reżyser zwycięskiego filmu zostanie wybrany przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina. W tym roku przewodniczącym jury został Lech Majewski, reżyser filmowy i teatralny, poeta, pisarz i malarz. Kolejnym członkiem jury został Udo Kier, który urodził się w Kolonii podczas II Wojny Światowej, a kolejnym znany przede wszystkim z roli krasnoluda Gimliego w filmowej adaptacji trylogii J.R.R. Tolkiena "Władca Pierścieni" John Rhys-Davies. Ostatnim członkiem jury jest brytyjska kostiumograf Ruth Myers. Tegoroczny werdykt poznamy podczas uroczystej Gali Zamknięcia 20 kwietnia w kinie Kijów.

Prócz sekcji konkursowej w ramach festiwalu odbywają się niezliczone projekcje filmów – w większości nieznanych polskiej publiczności. Off Plus Camera współpracuje z ekspertami z całego świata (Sundance Festiwal, CineVegas Festival, festiwale w Dubaju, Bangkoku i Kalkucie oraz Buenos Aires). Dzięki temu krakowski festiwal prezentuje oryginalny repertuar filmowy, przygotowany przez światowych znawców kina. Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko Off Camera, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera otworzy Costa-Gavras - zdobywca Złotej Palmy („Zaginiony") i Oscara ("Z") - swym najnowszym filmem „Żądza bankiera", w którym reżyser ujawnia mechanizmy działania świata biznesu. Główny bohater Marc Tourneuil (w tej roli Gad Elmaleh) zostaje nowym dyrektorem jednego z europejskich banków. Stając w obliczu recesji, mężczyzna za wszelką cenę stara się pozostać przy władzy. Costa-Gavras czujnym okiem przygląda się sprawcom kryzysu, a postać Marca staje się portretem odzwierciedlającym świat wielkich pieniędzy. Inspiracją dla reżysera stała się powieść Stephane'a Osmonta „Le Capital", obnażająca rzeczywistość pozbawionej skrupułów finansjery. Gavras opowiada o współczesnym kryzysie finansowym i krytykuje chciwość, która legła u jego podstaw. Film ten jest idealnym otwarciem festiwalu, na którym jedna z sekcji (KINO KRYZYSU) została w całości poświęcona rozmaitym filmowym reprezentacjom obecnych globalnych bolączek ekonomicznych - mówi Michał Oleszczyk, rzecznik prasowy festiwalu Off Plus Camera. „Żądza bankiera" otrzymała Nagrodę Specjalną na festiwalu w San Sebastian, film pokazywany był również na festiwalu w Toronto. Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA, jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski, jest w Krakowie imprezą coroczną, organizowaną jako część miejskiego projektu Sześć Zmysłów. Uroczyste otwarcie szóstej edycji festiwalu OFF PLUS CAMERA odbędzie się 12. kwietnia w kinie Kijów. Gala otwarcia, którą uświetni występ Andrzeja Bachledy, rozpocznie się o godzinie 20.00.  Znakomita większość projekcji festiwalowych odbywa się w małych i średnich kinach Krakowa. 

www.offpluscamera.com

{jumi [*7]}

a