piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
sobota, 06 kwiecień 2013 00:36

Gazowe memorandum porozumiewawcze Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gazowe memorandum porozumiewawcze www.sxc.hu

5 kwietnia z inicjatywy Gazpromu doszło do wstępnych ustaleń polsko-rosyjskich dotyczących ewentualnej budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego przez Polskę na Słowację, omijającej Ukrainę.

Szef Gazpromu, Aleksiej Miller i EuRoPol GAZ SA (z największym udziałowcem PGNiG) podpisali „Memorandum o wzajemnym zrozumieniu” (porozumiewawcze). Według rzeczniczki EuRoPol GAZ, Danuty Dade, dokument dotyczy „oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji gazociągu z Białorusi, przez terytorium Polski w kierunku Słowacji”. Jednocześnie - zaznacza rzeczniczka - „memorandum nie zawiera decyzji o budowie gazociągu i nie jest prawnie wiążącą umową ani zobowiązaniem zawarcia jakichkolwiek umów lub kontraktów”. W podobnym duchu nt. „memorandum, dotyczącego oceny ekonomicznej opłacalności ewentualnych planów realizacji projektu gazociągu Jamał II” wypowiedział się zarząd PGNiG: „podpisany dokument ma wyłącznie charakter analityczny i nie zawiera wiążących zobowiązań biznesowych, a tym bardziej nie przesądza o budowie jakiegokolwiek gazociągu przez terytorium Polski”. Dodatkowo firma podkreśliła, że priorytetami dla niej „są prowadzone  inwestycje mające na celu wzrost wydobycia gazu ziemnego z własnych złóż oraz dywersyfikacja dostaw”.

Od sprawy dystansował się też polski premier Tusk: - Strategicznie rzecz biorąc, nie chcemy zwiększać puli gazu rosyjskiego - oświadczył. Dla nas gaz nie jest narzędziem uprawiania polityki - mówił. Zaś wcześniej dodał: - Decyzje, jakie podejmuje Gazprom nie są konsultowane z polskim rządem. Bardziej precyzyjny okazał się minister skarbu Mikołaj Budzanowski: - Chciałbym zdementować informacje, że została podpisana umowa w sprawie budowy jakiejkolwiek nowej sieci gazociągów, która miałaby być budowana przez terytorium Polski, budowy Jamału II. To bardzo techniczne porozumienie, które zostało podpisane pomiędzy spółką EuRoPol Gaz a Gazpromem ma posłużyć wymianie informacji i głębszej analizie ekonomicznej i również prawnej związanej z ewentualną realizacją w przyszłości takiego projektu - powiedział minister.

Za to Rosji wyraźnie zależy n nadawaniu najwyższej rangi podpisanemu porozumieniu polsko-rosyjskiemu. Na swojej stronie internetowej Gazprom napisał m.in., że Gazprom i EuRoPol GAZ „będą współpracować” nad projektem gazociągu Jamał – Europa-2. Ponadto, wg strony rosyjskiej podpisane Memorandum określa, że druga nitka gazociągu jamajskiego będzie dysponowała roczną przepustowością min. 15 mld m3 gazu. Zaś w ciągu sześciu miesięcy spodziewane jest powstanie studium wykonalności /feasibility study/ projektu. Rosjanie podkreślają, że gazociąg pozwoli zwiększyć możliwości przesyłu tranzytowego dostaw gazu do Polski, Słowacji i Węgier, jak również zredukować koszty przesyłu. Ponadto projekt pozwoli wzmocnić wielkość rosyjskiego gazu eksportowanego do krajów Europy Centralnej. - Projekt Jamał-Europa2 oznacza, że powinny zostać zbudowane dodatkowe pojemności przesyłu gazu dla zabezpieczenia nieprzerwanych i niezawodnych dostaw gazu dla europejskich konsumentów. Gazociąg będzie przebiegał przez Polskę i nasi polscy partnerzy wezmą aktywny udział w pracach projektowych i budowlanych - powiedział Aleksiej Miller. Stwierdził też, iż „ten projekt przyniesie ekonomiczne zyski Polsce z tytułu opłat za tranzytowy przesył i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne konsumentów w Europie Centralnej”.

Wspólna polsko-rosyjska spółka EuRoPol GAZ posiada 684-km odcinek gazociągu jamajskiego w Polsce - jego pierwszą nitke wybudowana w 1999 r. Głównymi udziałowcami EuRoPol GAZ są Gazprom i PGNiG (po 48 proc.), pozostałe 4 proc. należy do Gas Trading (największy udziałowiec PGNiG + pol. i ros. firmy). W 2012 r. Gazprom dostarczył Polsce 9,94 mld m3 gazu ziemnego. Kontrakty na dostawy rosyjskiego gazu do Polski i tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę zostały zawarte odpowiednio do 2022 i 2019 r. 3 kwietnia prezydent Władimir Putin polecił Gazpromowi rozpoznanie możliwości wykonania projektu Jamał2 obejmującego wybudowanie gazociągu od granicy białoruskiej przez Polskę na Słowację, w celu dostarczania konsumentom gazu ziemnego w krajach Europy Centralnej: do Polski, Słowacji i Węgier.

Ministerstwo gospodarki przypomina, że w 2012 r. zużycie krajowe gazu ziemnego wyniosło 15,8 mld m3. W tym okresie wydobycie krajowe w przeliczeniu na gaz ziemny wysokometanowy osiągnęło 4,4 mld m3.Gaz ziemny do Polski trafia z Rosji, Azerbejdżanu i krajów Azji Środkowej (9 mld m3). W ramach umów rynku unijnego surowiec ten trafia do nas także z Niemiec (1,7 mld m3) i Czech (0,56 mln m3). Obecnie trwają także prace poszukiwawczo-badawcze gazu ziemnego w formacjach łupkowych, na które do 1 stycznia 2013 r. minister środowiska wydał 113 koncesji. 30 z nich otrzymały polskie firmy. Gaz łupkowy na terenie Polski poszukiwany jest przez 19 spółek. Do tej pory wykonano 39 odwiertów rozpoznawczych. Do roku 2021 planowane jest natomiast wykonanie 309 otworów poszukiwawczych. Minister Budzanowski zapowiedział, że rozpoczęcie produkcji gazu łupkowego w naszym kraju nastąpi w 2015 r.

{jumi [*9]}

a