wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
czwartek, 14 styczeń 2010 14:30

Trójwymiarowy kalendarz poetycki Wyróżniony

Napisane przez Kinga Wesoły
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Sekrety życia w interpretacji Anny Samusionek Sekrety życia w interpretacji Anny Samusionek KC
Na pl. Bankowym, w arkadach Urzędu Mazowieckiego, do końca stycznia możemy podziwiać wielkoformatową, ruchomą wystawę pt. „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki", gdzie na 12 ogromnych planszach, warszawscy artyści Luiza Kwiatkowska i Juliusz Erazm Bolek, stworzyli niecodzienną ekspozycje 3D.

Wystawa, dzięki pionierskim rozwiązaniom technicznym, jakim jest zastosowanie druku lentykuralnego w sztuce, jest pierwszą w Polsce stworzoną na tak wielka skalę. Jednym z pierwszych widzów, którzy mogli podziwiać „Sekrety Życia" w arkadach Urzędu, był wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. – Spodziewam się, że ta niecodzienna kompozycja wierszy i grafik ociepli piękną zimę, a mróz stanie się mniej dokuczliwy. Warszawiacy zaś, będą mieli okazję uczestniczyć w czymś, co emanuje energią i pięknem – powiedział Kozłowski.

Specjalnym gościem wystawy była też aktorka Anna Samusionek. – Po raz pierwszy, z poematem „Sekrety Życia" zetknęłam się kilka lat temu. Utwór wywarł na mnie ogromne wrażenie, jednak trójwymiarowa wystawa o wiele bardziej potęguje to uczucie – mówi Samusionek. „Sekrety życia. Kalendarz poetycki", to słynny poemat autora poświęcony afirmacji życia. Utwór został zilustrowany ruchomymi obrazami Luizy Kwiatkowskiej. Ekspozycja stanowi niecodzienny przewodnik, który odkrywa sens życia.

Juliusz Erazm Bolek, autor poematu, przedstawionego na 12 planszach, podzielił życie człowieka na etapy i przyporządkował je odpowiednio kolejnym miesiącom roku. Poeta przedstawia różne strategie pozwalające czerpać satysfakcję z życia na wszystkich jego etapach – od narodzin do zmierzchu. Utwór charakteryzuje ogromna witalność... czytanie go dodaje energii i siły. Podczas lektury zaskakuje też wieloznaczność wyrażanych myśli, dająca szansę na zróżnicowane, indywidualne interpretacje. Co więcej, całość stanowi pochwałę życia, ujawniając jego sens.

Luiza Kwiatkowska, zainspirowana poematem „Sekrety życia. Kalendarz poetycki" Juliusza Erazma Bolka, postanowiła stworzyć swój, autorski, plastyczny komentarz do tego utworu. Artystka już wcześniej współpracowała z pisarzem, co zaowocowało wystawami: „Flash", „Amor omnia" i „Staccato". Tym razem chodziło też o poszukiwanie nowej formy wyrazu. Pojawiła się idea, aby była to wystawa „ruchoma" – trójwymiarowa. Dla Luizy Kwiatkowskiej było to atrakcyjna koncepcja, ponieważ poza klasycznymi pracami plastycznymi, artystka zajmuje się też animacją.

Sprostanie trudnemu wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie efektu animacji było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, które zajmuje się drukiem lentykularnym. Jest to drukowanie na specjalnych materiałach zwanych soczewkami. Są to plastikowe płytki działające jak zwykłe soczewki, które tworzą iluzję przestrzeni i wielowymiarowości płaskiego obrazu. Umieszczenie tych specjalnych soczewek na dwuwymiarowym obrazie umożliwia ludzkim oczom oglądanie wydruku z różnych perspektyw, co sprawia wrażenie trójwymiarowości.

Prace będzie można oglądać w arkadach Pałacu na Placu Bankowym w Warszawie, w siedzibie Wojewody Mazowieckiego do 31 stycznia 2010 roku.

a