piątek, kwiecień 19, 2024
Follow Us
środa, 03 kwiecień 2013 13:07

Eksperci uspokajają plantatorów

Napisane przez Gazeta Finansowa / Agnieszka Skarbek-Malczewska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich dniach zaniepokojenie plantatorów buraków cukrowych wywołało ogłoszenie wyceny akcji KSC do umorzenia. Analiza faktów wskazuje, że obawy plantatorów są przedwczesne, a przypuszczenia co do finalnej wyceny akcji Polskiego Cukru pozbawione podstaw – uważają eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Jak czytamy w ogłoszonym stanowisku IJ, dla zgodnego z planem przebiegu prywatyzacji narodowego koncernu cukrowego potrzebna jest przede wszystkim sprawna akcja informacyjna, skierowana do plantatorów i pracowników.

Dwie różne wyceny

W połowie marca media poinformowały o zastrzeżeniach plantatorów wobec wyceny akcji KSC pod umorzenie, ustalonej na poziomie 2,47 zł za akcję. Przedstawiciele zrzeszeń plantatorskich podkreślali, że w ich opinii wycena akcji przeznaczonych do umorzenia powinna być nie wyższa, niż ustalona przy pierwszej próbie prywatyzacji, tj. 1,60 zł za akcję. Jako argument podawali, że zbyt wysoka cena akcji może stanowić przeszkodę dla nabycia akcji przez osoby uprawnione.
Jak wskazują analitycy Instytutu Jagiellońskiego, niepokój społecznej strony prywatyzacji jest zupełnie bezzasadny. Wynika bowiem z przyjęcia bezpodstawnego założenia, że cena akcji do zakupu będzie tożsama z wyceną akcji do umorzenia. Tymczasem, co wynika chociażby z harmonogramu prywatyzacji, są to dwie różne wyceny.

 

Przedwczesny protest

Zgodnie z harmonogramem procesu prywatyzacyjnego, pierwszą wyceną jest właśnie wycena akcji pod umorzenie – umorzenie części akcji będzie oznaczało nominalne zmniejszenie wartości spółki. Dopiero wówczas – co strona rządowa deklarowała od dawna – pozostałe akcje zostaną wycenione przez doradcę prywatyzacyjnego. Po przejściu przez ten etap prospekt emisyjny KSC trafi do Komisji Nadzoru Finansowego. Wycena akcji pod umorzenie nie jest tożsama z wyceną akcji do zakupu. Nie ma powodów, by stawiać tezę, że cena zakupu akcji będzie taka sama albo nawet wyższa. Odwrotnie – w świetle dotychczasowej praktyki należy spodziewać się, że cena akcji do zakupu będzie wyraźnie niższa. Wynika z tego, że konflikt między MSP a plantatorami i pracownikami spółki ma swoje źródło w błędnej interpretacji decyzji ministerstwa przez stronę społeczną.
To, ile osób spośród uprawnionych będzie mogło nabyć akcje KSC, zależy nie tylko od ceny akcji, lecz również od dostępu do kredytów i pożyczek na ten cel. Warto, by uprawnieni skupili się nie na próbach kwestionowania wyceny (szczególnie, że jeszcze nie ma czego kwestionować, skoro takiej wyceny nie sporządzono), ale również na szczegółach tych właśnie rozwiązań – sugeruje Instytut.
„Sytuacja, związana ze stanowiskiem plantatorów w sprawie wyceny akcji pod umorzenie pokazuje, że dobra akcja informacyjna pozwoliłaby uniknąć zadrażnień. Należy oczekiwać, że ministerstwo dołoży starań, by wszelkie wątpliwości i obawy zostały szybko i definitywnie wyjaśnione" – zaznaczono w stanowisku.

{jumi [*9]}

a