czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
sobota, 30 marzec 2013 06:38

300 mln na wsparcie mieszkaniówki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
300 mln na wsparcie mieszkaniówki www.sxc.hu

Siedem banków komercyjnych i zrzeszających banki spółdzielcze podpisało umowy o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczą one obsługi – od końca kwietnia - nowego rządowego programu, o budżecie 300 mln zł, wsparcia energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego.

Skierowany jest on do osób fizycznych budujących domy jednorodzinne lub kupujących domy/mieszkania od deweloperów. Wdrażany będzie w latach 2013-2018. Zaś wydatkowanie środków z nim związanych – do 31.12.2022 r. NFOŚiGW w okresie funkcjonowania programu, zamierza wesprzeć budowę lub zakup 12 tysięcy energooszczędnych i pasywnych domów i mieszkań.

Dopłaty do spłaty kapitału kredytów na domy i mieszkania energooszczędne to pierwszy ogólnopolski instrument wsparcia dla budujących budynki mieszkalne o niskim zużyciu energii i aktualnie jedyny rządowy program wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Program będzie funkcjonował we współpracy z siedmioma bankami, wyłonionymi w wyniku otwartego naboru. Są to: Bank Polskiej Spółdzielczości SA, SGB- Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Zachodni WBK SA, Getin Noble Bank SA, Nordea Bank Polska SA, Deutsche Bank PBC SA. - Program ten to znakomity impuls do rozwoju branży budownictwa energooszczędnego w Polsce, co w istotny sposób wpisuje się w implementację dyrektywy parlamentu i rady Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – ocenia Marcin Korolec, minister środowiska.

Dopłaty do spłaty kapitału kredytów na domy i mieszkania energooszczędne stanowią kolejne po prowadzonym od 2010 r. programie dopłat do nabycia i montażu kolektorów słonecznych, wspólne działanie NFOŚiGW oraz banków. –Spodziewamy się, że dzięki współpracy z bankami uda nam się pobudzić sektor budowlany do rozwoju i stosowania w budownictwie mieszkaniowym rozwiązań energooszczędnych - powiedziała Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek. Banki komercyjne i spółdzielcze szacują że ww. kwota dotacji powinna umożliwić wygenerowanie akcji kredytowej w wysokości ok. 2,5 mld zł i zachęcić inwestorów indywidualnych do tego typu inwestycji. Banki obsługiwać beneficjentów w systemie tzw. jednego okienka na terenie całego kraju. Akcja kredytowa powinna ruszyć od drugiej połowy kwietnia br.

- Uruchamiany program przyniesie efekty długoterminowe, nie tylko przez obniżenie emisji, ale także pobudzenie rozwoju rynku zielonych technologii. Poza tym program jest bardzo efektywny kosztowo. Sprawdzona tu formuła współpracy z bankami może być później zastosowana w przyszłych programach wspierających rozwój efektywności energetycznej na większą skalę – ocenia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Wg badań Millward Brown przeprowadzonych na zlecenie NFOŚiGW, co czwarty Polak planujący budowę domu, czy to w systemie gospodarczym czy poprzez dewelopera, chce budować energooszczędny, lub pasywny budynek. Argumenty najczęściej zachęcające do podjęcia decyzji dotyczącej inwestycji w energooszczędność mają charakter finansowy. Niskie koszty ogrzewania są czynnikiem wpływającym na decyzję w 85 proc. przypadków. Blisko połowa osób planujących zakup mieszkania bądź budowę domu kieruje się możliwością otrzymania dofinansowania.

{jumi [*9]}

a