niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 21 marzec 2013 23:11

"Wspaniała" w kinach

Napisane przez m.b./mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Postać bohaterki filmu doskonale oddaje czas przemian, jakim były lata 50.

Rose Pamphyle - młoda, piękna i pełna wdzięku, ale zarazem niepewna siebie dziewczyna marzy, by uciec z małego miasteczka i znaleźć najlepszą pracę na świecie. Zawodem, który w latach 50. obiecywał stałe zatrudnienie i niezależność – chociaż wciąż pod kuratelą mężczyzn, była praca sekretarki. Pisanie na maszynie to symbol nowych czasów – prędkich i ekscytujących. W pierwszej scenie filmu Rose wystukuje na maszynie własne imię – klawiatura staje się narzędziem emancypacji, magicznym wehikułem, który ma pozwolić bohaterce zapisać się w historii. Francja o wiele szybciej niż ówczesne Stany wyzwala się obyczajowo. Pierwszy hit nowej fali – „Do utraty tchu”, który wchodzi do kina w 1960 roku, kiedy Rose startuje w konkursach szybkiego pisania, staje się manifestem nowej dziewczyny i nowego chłopaka i świeżej definicji miłości. Dziewczyna w stylu ye-ye nie boi się mówić o seksie i go pragnąć, nie obawia się też żądać od mężczyzny, aby był jej partnerem. Symboliczny początek fenomenu ye-ye (nazwa powstała podobno jak francuska wersja Yeah, yeah – okrzyków wznoszonych na rock’n’rollowych koncertach) wyznacza program radiowy "Salut les copaines", pierwszy raz wyemitowany na antenie w grudniu 1959 roku. Występ w jednej z jego sekcji, tak zwanej "chouchou de la semaine" – „kociak tygodnia” często bywał momentem zwrotnym w karierze młodych piosenkarek.
Występujący w głównej roli we „Wspaniałej” Romain Duris jest jednym z najpopularniejszych francuskich aktorów ostatnich 20 lat. Jako nastolatek bardziej interesował się grą na perkusji w acid-jazzowym zespole Kingsize i chodził na zajęcia do szkoły sztuk dekoracyjnych. Ale gdy miał 19 lat na paryskiej ulicy dostrzegł go Bruno Levy, właściciel firmy producenckiej i zachwycił się jego urodą. Już rok później - w 1994 - Duris zadebiutował w dwóch filmach „Freres: La roulette rouge” i „Le Péril jeune”. Pojawił się także w teledysku Neneh Cherry do piosenki „Kootchi”. Jak się okazało słynna wokalistka była pierwszą z wielu pięknych kobiet, które pojawiły się na ekranie u boku młodego aktora. Duris od lat utrzymuje się w czołówce najprzystojniejszych francuskich aktorów, a przy każdej kolejnej filmowej premierze jego sesje zdjęciowe trafiają na okładki magazynów dla pań. Osobiście odezwała się też do niego Madonna, proponując rolę w swoim filmie. Niestety aktor ze względu na napięty terminarz zdjęć musiał odmówić słynnej piosenkarce.
Więcej szczęścia miał reżyser komedii „Wspaniała”. Udało mu się wykreować nowy ekranowy duet, który publiczność pokochała od pierwszego wejrzenia. Duris wystąpił tu u boku młodej Déborah François, znanej do tej pory z „Dziecka” braci Dardenne oraz „Niezasłanych łóżek” Alexisa Dos Santosa. Reakcje francuskiej prasy były entuzjastyczne: "mają urok Audrey Hepburn i Cary’ego Granta z klasycznych amerykańskich komedii romantycznych", "chemia między aktorami jest tak intensywna, że podobne reakcje mogą zachodzić tylko w elektrowni atomowej". W kontekście takich opinii sukces „Wspaniałej” nie powinien zaskakiwać, a aktorowi po raz kolejny udało się utrzymać status jednego z największych amantów we francuskim kinie ostatnich lat.
„Wspaniała” to czarująca i radosna komedia romantyczna, która stała się we Francji wielkim kasowym przebojem - to „Amelia w świecie Mad Men”, jak pisała prasa zagraniczna. O „Wspaniałej” pisano także, że „ma urok starych komedii romantycznych, a emocje jak w najlepszych sportowych widowiskach”.
reżyseria: Régis Roinsard
występują: Romain Duris, Bérénice Bejo, Déborah François
w kinach od: 2013-03-22 {jumi [*7]}

a