poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
poniedziałek, 11 marzec 2013 16:14

Intermodalna szansa dla kolei

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od l. Andrzej Arendarski, prezes KIG i Daniel Ryczek, prezes spółki Cargosped Od l. Andrzej Arendarski, prezes KIG i Daniel Ryczek, prezes spółki Cargosped Fot. arch.

Przyjazna kolei polityka przyniesie wymierne efekty – zdaniem ekspertów do 2022 r. dzięki niej można ograniczyć koszty zewnętrzne transportu o 2,7 mld zł.

Zaś już w przyszłym roku skala kolejowych przewozów intermodalnych może się zwiększyć o niemal połowę. W tego typu transporcie chodzi o połączenie kilku rodzajów przewozów np. drogą morską do portów, następnie z portu koleją na stację lub bocznicę zlokalizowaną w pobliżu odbiorcy przesyłki, a następnie ciężarówką do klienta.

Polski rynek kolejowych przewozów towarowych jest najbardziej zliberalizowanym rynkiem kolejowym w Europie. Mimo wysokiego poziomu konkurencji sumując wyniki przewozowe wszystkich podmiotów obecnych na tym rynku (ponad 50 firm) kolej odnotowuje spadki, podczas gdy przewozy ciężarówkami rosną. A kolej jest bezpieczniejsza i bardziej przyjazna środowisku niż transport drogowy. Ze spadkowej tendencji w przewozach wyłamuje się transport intermodalny. Mimo dynamicznych wzrostów z ostatnich lat kolejowe przewozy tego typu stanowią w Polsce zaledwie ok. 4,5 proc. wszystkich przewozów pociągami. Dla porównania w Niemczech udział ten stanowi ok. 30 proc., a w Norwegii ok. 60 proc.

Zdaniem ekspertów kluczem do rozwoju kolei w Polsce jest efektywnie działający zarządca infrastruktury, jej wysoka jakość oraz przyjazna kolei polityka państwa. Optymalizacja kosztów PKP PLK już się rozpoczęła, dlatego warto skupić się na sugerowanej zmianie systemu pobierania opłat za dostęp do infrastruktury. W niektórych krajach Unii Europejskiej testuje się cenniki w oparciu o kryterium tzw. elastyczności popytu różnych grup towarowych, zgodnie z Regułą Ramseya. W naszej praktyce oznaczałoby to, że wysokość stawki dostępu do infrastruktury zależałaby od tego na ile podatny jest dany ładunek na jego utratę przez kolej na rzecz innych gałęzi transportu. Dla towarów o popycie mało elastycznym, czy wręcz sztywnym (nie do przejęcia przez transport samochodowy) zarządca realizowałby wyższe marże. Dzięki temu towary o dużej elastyczności – głównie kontenery i inne jednostki transportu intermodalnego - mogłyby korzystać z preferencji i być obciążone minimalnym poziomem marż.

Zdaniem ekspertów po wprowadzeniu nowych zasad zgodnych z Regułą Ramseya już w przyszłym roku przewozy intermodalne mogłyby zwiększyć się w Polsce o blisko 50 proc. Oznaczałoby to zwiększenie zysków przewoźników i dodatkowe wpływy dla zarządcy infrastruktury. Takie zasady obecnie wdrażane są w Wlk. Brytanii i w Niemczech. Przyjazna kolei polityka różnicowania stawek dostępu do infrastruktury w ocenie ekspertów może w Polsce przynieść spadek kosztów zewnętrznych transportu nawet w wysokości do 2,7 mld zł w latach 2014- 2022 (wg wyliczeń Zespołu Doradców Gospodarczych TOR). Uwzględniono tu m.in. hałas, wypadki oraz zanieczyszczenie powietrza. UE planuje, aby do roku 2030 nie mniej niż 30 proc. drogowych przewozów towarów realizowanych na odległość powyżej 300 km zostało przeniesionych na inne środki transportu (kolej, żegluga śródlądowa), a do roku 2050 - ponad 50 proc.

{jumi [*9]}

a