niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 26 luty 2013 01:01

Za wzgórzami

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cristian Mungiu w charakterystycznym dla siebie naturalistycznym stylu przygląda się współczesnej rumuńskiej prowincji.

Opowiada historię dwóch młodych dziewczyn Aliny i Voichity, które wychowały się razem w sierocińcu, a teraz spotykają się po kilku latach rozłąki. Voichita postanawia zostać zakonnicą w niewielkim prawosławnym klasztorze, by osiągnąć upragniony spokój. Alina chce wyrwać ją ze skostniałego wiejskiego środowiska i zabrać ze sobą do Niemiec, gdzie pracuje jako kelnerka na promie. Jej determinacja, podsycana dawną miłością do przyjaciółki i rodzącą się na nowo namiętnością, przechodzi w szaleństwo, przez mieszkańców klasztoru uznane za opętanie. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy irracjonalne zachowanie dziewczyny wynika z podszeptów szatana, desperackich prób ratowania złamanego serca, czy z rozpaczliwego buntu wobec niesprawiedliwości świata. Inspiracją dla scenariusza filmu były oparte na faktach książki dziennikarki BBC World w Bukareszcie, Tatiany Niculescu Bran. Spovedanie la Tanacu (Deadly Confession) to opis głośnego „przypadku Tanacu” z 2005 roku – historia młodej zakonnicy, która zmarła na skutek egzorcyzmów, jakim została poddana przez wiejskiego księdza i cztery zakonnice. W CarteaJudecătorilor (The Book of the Judges) podążająca za tematem Bran opowiada o procesie księdza przeprowadzającego egzorcyzmy w 2007 roku.
Niezapomniane kreacje aktorskie stworzyły w Za wzgórzami nagrodzone w Cannes, filmowe debiutantki: Cristina Flutur (Alina) jest aktorką Teatru Narodowego „Radu Stanca” w Sibiu, Cosmina Stratan (Voichita) - telewizyjną reporterką i dziennikarką.
- Dla mnie ten film opowiada przede wszystkim o miłości i wolnej woli. O tym, jak namiętność może obrócić dobro i zło w koncepty bardzo sobie bliskie. Największe błędy tego świata popełniono w imię wiary i z absolutnym przekonaniem, że czynimy dobrze - mówił podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes reżyser Cristian Mungiu. Film nagrodzono w Cannes za scenariusz i kreacje aktorskie.
Premiera 1 marca
Rumunia, Francja, Belgia 2012, 150'
reżyseria: Cristian Mungiu
scenariusz: Cristian Mungiu na podstawie książki Tatiany Niculescu Bran
występują: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuţu, Dana Tapalagu
{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Oscary 2013 Wiecznie żywy »

a