poniedziałek, maj 16, 2022
Follow Us
środa, 20 luty 2013 09:49

Podejrzani o handel ludźmi

Napisane przez KWP/OPOLE
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego realizując czynności w śledztwie dotyczącym handlu ludźmi na terenie kraju oraz Szwecji, zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie 9 podejrzanym 27 zarzutów popełnienia przestępstw. Podejrzanym grozi kara nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z CBŚ od marca 2012 roku wykonywali czynności w sprawie działalności grupy przestępczej zajmującej się werbowaniem, na terenie Opola i innych miejscowości w kraju, pracowników do prac przymusowych na terenie Szwecji.

Policjanci ustalili, że członkowie grupy organizowali również przewóz zwerbowanych osób i noclegi. Wobec osób pokrzywdzonych podejrzani stosowali groźby, używali siły fizycznej bądź innych form przymusu takich jak podstęp i oszustwo.

Podejrzani informowali zwerbowane osoby, że nie ma dla nich obiecanej pracy. Zmuszając ich do działań przestępczych żądano od nich odrobienia kosztów poniesionych w związku z ich przyjazdem do Szwecji. Kiedy pokrzywdzeni odmawiali dokonywania przestępstw byli zastraszani pozbawieniem życia, skrzywdzeniem członków rodziny, zabierano im dokumenty i zakazywano kontaktu z rodziną. Następnie przewożeni byli na teren gospodarstwa rolnego, gdzie zmuszano ich do przymusowej pracy.

Zwerbowane do pracy osoby za wykonywaną pracę nie otrzymywały żadnego wynagrodzenia, pracowały za skromny posiłek lub papierosy. Karą za jakiekolwiek nieposłuszeństwo było głodzenie, znęcanie się psychiczne i fizyczne, stosowanie zasady braku czasu wolnego oraz celowa izolacja uniemożliwiająca kontakt z rodziną.

Na podstawie przeprowadzonych czynności policjanci ustalili sposób organizacji i funkcjonowania grupy przestępczej i zależności interpersonalne pomiędzy osobami współdziałającymi w tym procederze. Jak ustalili funkcjonariusze pomysłodawcą i organizatorem przestępczego procederu był podejrzany 39-latek zamieszkały na stałe w Szwecji. Osoby pokrzywdzone z obawy o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo najbliższych nie zgłaszały organom ścigania zaistniałych przestępstw. Aktualnie w sprawie występuje 11 osób pokrzywdzonych. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego prowadzą w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu.

{jumi [*9]}

 

a