sobota, październik 01, 2022
Follow Us
czwartek, 31 styczeń 2013 16:06

Uczczą 70-lecie ukraińskich zbrodni Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uczczą 70-lecie ukraińskich zbrodni Fot. www.wpolityce.pl

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy obejmuje patronatem medialnym przypadające na 11 lipca 2013 r. obchody 70. rocznicy apogeum ludobójstwa dokonywanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

W specjalnym oświadczeniu wydanym z tej okazji KSD napisało: „Naszym celem będzie przede wszystkim przybliżenie tej tematyki, uświadomienie ogromu zbrodni popełnionych na polskich obywatelach oraz uczczenie pamięci pomordowanych, których liczbę naukowcy szacują na około 200 tysięcy. KSD powoła specjalny zespół prasowy, którego zadaniem będzie nie tylko informowanie mediów i społeczeństwa o przygotowaniach do obchodów, lecz również monitorowanie, co w tej sprawie dzieje się w kręgach politycznych tak po polskiej, jak i po ukraińskiej stronie – informacje na ten temat znajdą się na naszej stronie internetowej oraz w wysyłanych do redakcji poszczególnych mediów notatkach prasowych.

Będziemy również przypominali szczegóły tej potwornej zbrodni, nadal stanowiącej niegojącą się ranę w sercach Kresowian i ich potomków” – pisze w oświadczeniu KSD. „Pragniemy, aby ta rocznica stała się czasem szczególnej zadumy nad okrutnym losem naszych Rodaków. Odnosimy wrażenie, że pewne kręgi czynią wysiłki, aby ta straszliwa zbrodnia ukraińskich nacjonalistów została poświęcona dla bliżej niedefiniowanych celów politycznych, zapomniana, a nawet zatuszowana fałszywym przekazem historycznym. Nie wolno nam do tego dopuścić”.

Oświadczenie KSD podpisał jego prezes, ks. dr Bolesław Karcz – prezes i członkowie zarządu głównego stowarzyszenia.

{jumi [*7]}

a