piątek, lipiec 19, 2024
Follow Us
środa, 30 styczeń 2013 10:37

Kradli silniki do łodzi w Norwegii

Napisane przez KGP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kradli silniki do łodzi w Norwegii KGP

Policjanci Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się kradzieżą silników do łodzi na terenie Norwegii.

Zatrzymani to osoby w wieku od 28 do 37 lat, mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Funkcjonariusze odzyskali silniki o wartości około 1,2 mln złotych. Podczas przeszukań odnaleziono także plantację konopi indyjskich oraz zabezpieczono fałszywe dokumenty tożsamości.

Policjanci rozpracowywali grupę od kilku miesięcy, zdobywając wiedzę o osobach zaangażowanych w przestępczy proceder i rolach, jakie pełniły w strukturze. Jak ustalono, grupą kierował 30-letni mężczyzna, który przydzielał różne zadania poszczególnym jej członkom. Grupa trudniła się kradzieżami silników do łodzi na terenie Norwegii. Skradzione silniki ukrywane były w Polsce, a po usunięciu ich znaków identyfikacyjnych sprzedawane z wykorzystaniem fałszywych dokumentów.

Zabezpieczono 23 silniki zaburtowe o łącznej wartości 1,2 mln złotych skradzione w październiku 2012 roku w Norwegii. Ponadto funkcjonariusze przy dwóch zatrzymanych znaleźli fałszywe dokumenty tożsamości.

Podczas przeszukań, w domu jednego z zatrzymanych, zlikwidowano plantację konopi indyjskich (47 krzaków wielkości około 1,5 metra) oraz zabezpieczono 440 gramów suszu marihuany. Przybliżona wartość czarnorynkowa zabezpieczonych narkotyków to ponad 13 tys. złotych. Policjanci z CBŚ zatrzymali 6 osób, którym przedstawiono zarzuty kradzieży i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymani to osoby w wieku od 28 do 37 lat, mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Wobec dwóch z nich zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące, wobec trzech - dozór policyjny, a wobec jednej - poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. złotych.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

(KWP w Szczecinie / mg)

a