czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
piątek, 11 styczeń 2013 10:57

Ciągle za mało wolności gospodarczej

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ciągle za mało wolności gospodarczej www.sxc.hu

Awans o siedem pozycji w rankingu wolności gospodarczej fundacji Heritage i „Wall Street Journal” to dla Polski powód do zadowolenia. Niestety nie zmienia to faktu, że nadal zajmujemy odległe (57.) miejsce, a jego poprawa następuje dość powoli.

W opinii eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejko Indeks Wolności Gospodarczej ocenia tak naprawdę jakość funkcjonowania administracji oraz otoczenia prawno-regulacyjnego. Dlatego czołowe miejsca zajmują kraje, których rządy są mocno obecne w gospodarce (jak Singapur), ale posiadają sprawną kadrę urzędniczą. Na tym tle nie może dziwić, że wyprzedzamy m.in. Francję (62. miejsce) czy Włochy (83.), czyli państwa powszechnie znane z rozbudowanej i nieefektywnej biurokracji.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na główne zastrzeżenie autorów rankingu, dotyczące konieczności dokonania konsolidacji fiskalnej oraz ograniczenia deficytu budżetowego i długu publicznego. – Nasza organizacja od lat postuluje, aby dokonać audytu wydatkowej strony budżetu (głównie tzw. wydatków sztywnych) i zastanowić się, czy w racjonalny sposób wydajemy pieniądze podatników. Rząd nie jest jednak chętny do prawdziwej reformy finansów publicznych, tylko ratuje się podwyżkami podatków – jak wzrost stawki VAT – czy parapodatków, np. zwiększeniem składki rentowej po stronie pracodawcy – przypomina Wołejko. W jego opinii na istotną poprawę pozycji Polski w IWG wpłynęłaby deregulacja. Mimo trzech ustaw deregulacyjnych, które już zostały uchwalone, w ostatnich latach liczba barier oraz obowiązków po stronie obywateli i przedsiębiorców nie maleje. Równocześnie zwiększa się poziom zatrudnienia w administracji rządowej i samorządowej, czyli nieproduktywnym sektorze gospodarki, którego utrzymanie kosztuje coraz więcej. – Jest oczywiste, że szeroko zakrojona deregulacja wiązałaby się z redukcją zatrudnienia w administracji, ponieważ wiele stanowisk byłoby zbędnych – mówi Wołejko. Jego zdaniem zmiany powinny dotyczyć również prawa podatkowego oraz funkcjonowania organów podatkowych.

{jumi [*9]}

a