piątek, grudzień 01, 2023
Follow Us
czwartek, 03 styczeń 2013 13:54

12 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego

Napisane przez http://pulk12.pl/
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego to grupa miłośników epoki napoleońskiej. Gromadzi w swoich szeregach już kilkadziesiąt osób - nas, zakochanych w osobie i czasach "Małego Kaprala". Odtwarzamy formację fizylierów, zwykłych strzelców, którzy posługując się karabinami skałkowymi walczyli w szykach liniowych.

 

Nasi protoplaści, prawdziwi żołnierze 12. Pułku zostali powołani do służby, dzięki zaakceptowanemu przez Napoleona projektowi gen. Dąbrowskiego, w listopadzie 1806 roku w wielkopolskim Kościanie. Odznaczyli się chwalebnym szlakiem bojowym. Nie zabrakło ich w szturmie Tczewa, ani w oblężeniu Gdańska. Dzielnie stawali pod Frydlandem, Górą Kalwarią i Sandomierzem. "Owego roku" 1812 walczyli pod Smoleńskiem, Borodino, a także nad straszną Berezyną. Kres istnienia pułku nastąpił w pamiętnej Bitwie Narodów – w październiku 1813 w Lipsku, gdzie ostatnie kompanie żołnierzy podążyły za swym wodzem ks. Poniatowskim.

Dziś na szczęście nie walczymy na śmierć i życie. Regularnie i odważnie przemierzamy Polskę i Europę, bierzemy udział w inscenizacjach na praktycznie wszystkich polach napoleońskich bitew – od Hiszpanii po Rosję. O składzie, szlaku bojowym, przygodach i całej pasji rekonstruktorów można się dowiedzieć ze strony, na którą właśnie trafiłeś i do poznania której serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że czekająca Cię tu internetowa wędrówka zaprowadzi Cię do spotkania z nami - jako widz, a może nawet jako nasz Towarzysz?...

http://pulk12.pl/

Więcej w tej kategorii: « Dobry Znak Raport CSR »

a