poniedziałek, maj 16, 2022
Follow Us
czwartek, 29 listopad 2012 14:31

Bezpieczny Pieszy

Napisane przez Komenda Stołeczna Policji
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bezpieczny Pieszy fot. Komenda Stołeczna Policji

W listopadzie bieżącego roku na drogach Warszawy doszło do 37 wypadków z udziałem pieszych, w których 2 osoby zginęły, a 37 zostało rannych.

Aby zapobiec kolejnym zdarzeniom, policjanci warszawskiej "drogówki" rozpoczęli działania pod nazwą "Bezpieczny Pieszy". Od 27 listopada do końca tego roku w kilkunastu miejscach, gdzie dochodziło najczęściej do zdarzeń drogowych, funkcjonariusze w wyznaczonych godzinach dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, jednocześnie nadzorując, kontrolując i przypominając im o prawidłowym zachowaniu.

Analiza wypadków drogowych zaistniałych od stycznia do listopada 2012 roku wskazuje, że na drogach Warszawy wydarzyło się 846 wypadków, w których zginęło 44 osoby, a 972 zostały ranne. W 378 wypadkach drogowych uczestniczyły osoby piesze. W ich wyniku śmierć poniosło 27 osób pieszych, a 409 osób zostało rannych. Tylko w listopadzie bieżącego roku w Warszawie doszło do 80 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 92 zostały ranne. W tym w 37 przypadkach uczestniczyli piesi, 2 osoby zginęły, a 37 odniosło obrażenia.

Sprawcami wypadków drogowych byli przede wszystkim kierujący pojazdami, niemniej jednak w 101 zdarzeniach, sprawcami były osoby piesze. W wyniku tych zdarzeń drogowych zginęło 14 osób, a 92 doznały obrażeń ciała.

Stołeczni policjanci z wydziału ruchu drogowego 27 listopada rozpoczęli działania pod nazwą „Bezpieczny pieszy". Potrwają one do 31 grudnia 2012 roku. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów oraz kierowców, czyli uczestników ruchu drogowego. Na podstawie przeprowadzonych analiz funkcjonariusze wyznaczyli w Warszawie kilkanaście skrzyżowań, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Policjanci w godzinach od 7:00 do 10:00 i od 17:30 do 19:30 nadzorują te miejsca i kontrolują uczestników ruchu drogowego, przypominając jednocześnie o właściwym i prawidłowym zachowaniu na drodze.

Szczególnym nadzorem zostali objęci kierowcy pojazdów, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością, nie ustępują pierwszeństwa pieszym na wyznaczonych przejściach dla pieszych oraz omijają lub wyprzedzają auta, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Policjanci z całą stanowczością reagują także wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Z analiz wynika, że piesi najczęściej łamią prawo poprzez wejście na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz przejście przez jezdnię na czerwonym świetle.

Ponadto policjanci z sekcji profilaktyki społecznej wydziału ruchu drogowego prowadzą pogadanki dla dzieci w szkołach, z zakresu zasad ruchu pieszych oraz kształtowania prawidłowych postaw dzieci i młodzieży, jako uczestników ruchu drogowego.

Policyjne statystyki wskazują, że szczególnie w okresie jesiennym właśnie piesi stają się często ofiarami wypadków drogowych i niejednokrotnie to oni są niestety sprawcami tych zdarzeń. Zdarza się, że pieszy wchodzi na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Jak wiadomo pojazd nie zatrzyma się natychmiast, a w zderzeniu z autem człowiek nie ma dużych szans, aby wyjść z wypadku bez obrażeń.

{jumi [*9]}

a