niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

niedziela, 25 listopad 2012 00:00

Wystawa "Kultura Medyczna Islamu" Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wystawa "Kultura Medyczna Islamu" www.muzeumetnograficzne.pl

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym do 3 lutego 2013 roku można oglądać wystawę amuletów, reprodukcji średniowiecznych rycin, fotografii i naczyń farmaceutycznych pod nazwą "Kultura medyczna islamu".

Na wystawie można zobaczyć 100 eksponatów, m.in. przywiezione ze Stambułu reprodukcje średniowiecznych miniatur tureckich przedstawiających wnętrza muzułmańskich aptek, prezentujących ówczesny stan wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała oraz zabiegi medyczne stosowane przez lekarzy i farmaceutów arabskich w tamtych czasach. Celem organizatorów jest pokazanie wzajemnych wpływów medycyny arabskiej i europejskiej. Lekarze arabscy korzystali z dzieł swoich greckich poprzedników, Hipokratesa i Galena, kontynuując i rozwijając ich prace. Arabskie tłumaczenia greckich i rzymskich traktatów były potem w Europie przekładane na łacinę i w ten sposób wiedza ta kształtowała zachodnie nauki o leku i leczeniu.

W ramach ekspozycji zaprezentowano zbiór amuletów ochronnych z Sudanu z prywatnej kolekcji prof. Bogdana Żurawskiego, który od 30 lat prowadzi badania archeologiczne w tej części świata. Składają się one najczęściej z inskrypcji zapisanych na pergaminie lub papierze zawiniętych w opakowania ze zwierzęcej skóry.

11-12 grudnia br. odbędzie się w Muzeum Etnograficznym konferencja naukowa pod tytułem "Kultura medyczna islamu".
www.muzeumetnograficzne.pl

{jumi [*7]}

a