piątek, lipiec 19, 2024
Follow Us
poniedziałek, 19 listopad 2012 15:42

Handel pirackimi płytami ukrócony

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Skopiowane płyty Skopiowane płyty www.policja.pl

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zlikwidowali dwie nielegalnie działające „powielarnie" płyt. Zatrzymano dwie osoby podejrzewane nielegalne kopiowanie filmów i programów i wprowadzanie ich do sprzedaży. Obydwu mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Jedna z „powielarni" znajdowała się w domu, niedaleko Krakowa, który wynajmował 54-letni krakowianin. Jedno z pomieszczeń domu zostało całkowicie zaadaptowane na potrzeby niezgodnej z prawem „produkcji". Policjanci zabezpieczyli tam komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, sprzęt poligraficzny, płyty DVD przygotowane już do sprzedaży oraz takie, który były dopiero kopiowane i czyste płyty oraz okładki. Wśród zabezpieczonych płyt znajdowały się nośniki z nielegalnym oprogramowaniem oraz kopiami filmów.
Wiadomo, że nielegalnie wyprodukowane płyty były sprzedawane na giełdzie. Policjanci ustalają, jak długo zatrzymany mężczyzna zajmował się nielegalnym procederem i jakie mógł spowodować swoim działaniem straty materialne dla producentów.
Druga „powielarnia" funkcjonowała na obrzeżach Krakowa. Zorganizowana została przez 20 – latka, który zatrzymany został przez funkcjonariuszy na gorącym uczynku – w trakcie produkowania nielegalnych płyt. W tym miejscu policjanci zabezpieczyli płyty o czarnorynkowej wartości około 40 tysięcy złotych – głównie płyty z pirackim oprogramowaniem specjalistycznym, m.in. do projektowania architektonicznego czy obróbki graficznej oraz gry, ale odnaleziono również nośniki z filmami i muzyką.
Mężczyznom za naruszenie art. 118 ustawy o prawie autorskim grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

{jumi [*9]}

a