piątek, marzec 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 08 listopad 2012 15:53

Niższe ceny gazu dla Polski Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niższe ceny gazu dla Polski Fot. MSP

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski wyraził zgodę na podpisanie aneksu zmieniającego cenę gazu w kontrakcie jamalskim. PGNiG oraz Gazprom podpisały stosowne porozumienie.

- Po wnikliwiej analizie wniosku zarządu PGNIG dotyczącego podpisania aneksu do kontraktu jamalskiego wyraziłem zgodę na jego zawarcie. Tym samym zakończyliśmy trwające ponad rok negocjacje. Porozumienie w sprawie nowych cen gazu między PGNiG i Gazpromem to bardzo dobra wiadomość dla Polski i wszystkich odbiorców gazu.

Przyjęta strategia negocjacyjna, opierająca się o arbitraż, przyniosła wymierne efekty. Spór zakończono wcześniej i na drodze porozumienia, a jego efekty pozwolą zrealizować wszystkie założone cele. Chodzi o korzystną zmianę ceny gazu dla 18 mln Polaków oraz polskich przedsiębiorstw. Polskie gospodarstwa domowe zapłacą najniższe rachunki za gaz w regionie. Porozumienie oznacza również, że strategiczna spółka Skarbu Państwa, dzięki zaoszczędzonym miliardom złotych, odzyska rentowność i będzie mogła zwiększyć znacząco inwestycje w poszukiwanie i wydobycie gazu. Nasz kraj, jako odbiorca rosyjskiego gazu jest od dziś traktowany na równi z innymi partnerami Gazpromu z Europy Zachodniej. To historyczna szansa dla polskiej gospodarki. Szansa dla zwiększenia naszej przewagi konkurencyjnej na tle innych gospodarek europejskich – skomentował Budzanowski.
{jumi [*9]}

a