wtorek, maj 17, 2022
Follow Us
środa, 07 listopad 2012 15:07

Monterzy nielegalnie udostępniali kanały cyfrowe

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tak wyglądał pokój, gdzie nielegalni monterzy przechowywali sprzęt Tak wyglądał pokój, gdzie nielegalni monterzy przechowywali sprzęt fot. policja.pl

Policjanci ze Szczecina i Kołobrzegu zatrzymali trzech mężczyzn, którzy nielegalnie handlowali kodami umożliwiającymi odbiór kanałów cyfrowych. Sprawcy usłyszeli już zarzuty. Grozi im do roku pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z KWP w Szczecinie otrzymali informację, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego pojawili się oszuści, którzy nielegalnie rozpowszechniali klucze, konieczne do odbioru kanałów najbardziej popularnych płatnych telewizji cyfrowych. Szczecińscy policjanci razem z kryminalnymi z Kołobrzegu zaczęli rozpracowywać tę sprawę pod koniec października - doprowadziło ich to do zatrzymania trzech mężczyzn, mieszkańców Kołobrzegu i Białogardu. Policjanci ustalili, że osoby te zajmowały się nielegalną działalnością jako monterzy sprzętu do odbioru telewizji satelitarnej. Sprawcy odpłatnie oferowali transfer przez internet kluczy do platform telewizyjnych swoim klientom.

Po zatrzymaniach funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania – zabezpieczyli sprzęt: nielegalnie zmodyfikowane dekodery i nośniki danych. W jednym z mieszkań na terenie powiatu białogardzkiego funkcjonariusze zabezpieczyli także serwer sharingowy udostępniający klucze. Urządzenie było ukryte w wykutym otworze w podłodze, pod deskami, w pomieszczeniu pakamery. Jak się okazało, było ono sterowane pilotem tak, aby w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia serwer można było wyłączyć.
Zatrzymani mężczyźni naruszyli przepisy z ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną. Usłyszeli zarzuty dotyczące osiągnięcia korzyści majątkowej przez posiadanie i używanie niedozwolonego dekodera z dostępem do telewizji cyfrowej, za pośrednictwem którego nielegalnie przesyłali autoryzowane dane do innych osób. Umożliwiając im dostęp do usług chronionych, pobierali opłaty abonamentowe. Całej trójce grozi do roku pozbawienia wolności.

{jumi [*9]}

a