środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 02 listopad 2012 14:44

Inwestycja w akcje się opłaci?

Napisane przez cashcom.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Inwestycja w akcje się opłaci? fot. sxc.hu

Mimo że światowe gospodarki zwalniają, a dno spowolnienia oczekiwane jest na początku 2013 roku, to niektórzy inwestorzy uważają, że warto zacząć inwestować część kapitału w akcje. Jednocześnie przez najbliższe miesiące fundusze obligacji nadal można traktować jako stosunkowo pewną i bezpieczną inwestycję.

Od wielu miesięcy trwa spowolnienie w europejskich gospodarkach. Wskaźniki PMI w przemyśle za wrzesień nadal znajdują się zdecydowanie poniżej 50 pkt. Nadzieję na poprawę daje fakt, że wartości te są wyższe niż w poprzednich miesiącach. W europejskiej gospodarce cały czas prym wiodą informacje napływające z Grecji i Hiszpanii. Mimo, że Hiszpania sprzedała niedawno kolejną transzę obligacji, jej sytuacja wciąż nie jest dobra.
Na potwierdzenie, 10 października agencja Standard&Poor's obniżyła długoterminowy rating Hiszpanii o dwa stopnie do poziomu BBB-, czyli tuż powyżej „poziomu śmieciowego". Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed zapaścią gospodarczą kraju z Półwyspu Iberyjskiego.
Odmienne nastroje panują za oceanem. Tam gospodarka rozwija się zgodnie z oczekiwaniami analityków, a wartości wzrostu sprzedaży detalicznej są dla Europejczyków odległymi marzeniami. Wskaźnik ISM, czyli odpowiednik PMI za oceanem wyniósł na początku października 51,5 pkt., czyli 1,6 pkt. proc. więcej od oczekiwań. Na amerykańskim rynku pracy sytuacja nadal jest nienajlepsza, chociaż i tu powoli następuje poprawa.

 

Sytuacja w Polsce przypomina trochę wypadkową tej europejskiej i amerykańskiej. Od końca maja na giełdzie widać pierwsze oznaki hossy. WIG i WIG20 zwiększyły swoją wartość o kilkanaście procent. W samym tylko wrześniu WIG zyskał +5,2 proc. Akcje notowane na polskiej giełdzie pozostają relatywnie tanie, co może stanowić mocny argument za potencjalnym szukaniem okazji na tym rynku. Na polskim parkiecie w kolejnych miesiącach mogą nastąpić drobne korekty spowodowane czynnikami krótkoterminowymi.
Dlaczego warto inwestować w akcje, przeczytasz na cashcom.pl.

{jumi [*9]}

 

a