wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
wtorek, 30 październik 2012 01:01

Ziarnko do ziarnka... Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Samorodek platyny Samorodek platyny fot. wikimedia commons /Alchemist-hp

Młoda francuska firma sprzedaje sposób zamiany wody w złoto. I choć brzmi to jak bajki o alchemii, jest zadziwiająco proste – i, wraz z kurczeniem się zasobów naturalnych, coraz bardziej opłacalne.

 

Chociaż ulice wybrukowane złotem to tylko poetycka przenośnia, pełne cennego metalu są nie drogi, a wodociągi. Technologia firmy Magpie Polymers celuje właśnie w te nowe kopalnie. Gra jest warta świeczki: według jednego z założycieli, Etienne Almorica, z 10 m3 wody wykorzystywanej w przemyśle można odzyskać od 50 do 100 gramów kruszcu. To odpowiednio 4 i 6,5 tys. euro.

Sam sposób opracowany został w 2007 w Ecole Polytechnique i nie wygląda na specjalnie drogi. Ciężka w drogocenne metale woda zostaje przepompowana przez komorę zawierającą drobinki żywicy syntetycznej. Do tych drobinek przyklejają się powoli najcenniejsze metale używane w przemyśle: złoto, platyna, rod i pallad. Po odprowadzeniu wody pozostaje tylko odseparować je od żywicy i gotowe.

Do wody rzadkie kruszce trafiają w efekcie mniej wyrafinowanych sposobów odzyskiwania. Wykorzystywane w przewodach, telefonach komórkowych, katalizatorach i tysiącach innych produktów, cenne metale są w pierwszej kolejności odzyskiwane mechanicznie, a gdy nie jest już to możliwe, rozpuszczane za pomocą kwasów. Pozostawia to kwestię innych substancji, które trafiają tam wraz z nimi: ołowiu, rtęci, kobaltu, miedzi czy uranu. Technologia Magpie Polymers może odfiltrować również i te pierwiastki, ale przemysłowcy nie uważają tego za opłacalne. Złóż ołowiu jest wiele i nie trzeba się obawiać, że zabraknie go w najbliższej przyszłości.

Dokładnie odwrotnie mają się sprawy z platyną, rodem i palladem, których złoża nie tylko występują bardzo rzadko, ale coraz częściej się wyczerpują. Jednocześnie to te właśnie substancje są niezbędne dla całej naszej elektroniki. Do tego ostatni kryzys ekonomiczny rozbudził ponownie zainteresowanie złotem – każde nowe złoże może stać się źródłem ogromnych zysków.

Patrząc na Magpie Polymers trudno pozbyć się wrażenia, że sprawa wyjaśni się szybko. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, możemy liczyć na pojawienie się wielu naśladowców i usprawnienie technik odzyskiwania cennych kruszców. Jeśli się nie powiedzie, cóż… Francuzi nie będą pierwszymi alchemikami, którym się nie powiodło.

 

Źródło: http://phys.org/news/2012-10-modern-alchemy-leaches-gold.html

{jumi [*7]}

a