wtorek, grudzień 06, 2022
Follow Us
poniedziałek, 29 październik 2012 01:01

Elektrobakteria pod mikroskopem Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Doktorant Jie Song pokazuje nową bakterię Doktorant Jie Song pokazuje nową bakterię fot. Uniwersytet w Aarhus

Natura przed człowiekiem stworzyła kable elektryczne. Co prawda nie przewodzą wysokich napięć, ale mają inną ciekawą cechę: żyją. Poznaj bakterie, które nie tylko z nazwy przypominają baterie!

Wszyscy wiemy, że nie należy suszyć włosów w wannie lub słuchać radia z odbiornika umieszczonego na jej brzegu. Woda jest wspaniałym przewodnikiem prądu – i potencjalnie bardzo niebezpiecznym. Jednak gdyby zanurzyć zwykły kabel elektryczny w jeziorze, nieprzyjemne skutki poczulibyśmy tylko bardzo blisko niego.

Wiedząc to łatwo zrozumieć zaskoczenie badaczy z duńskiego Uniwersytetu w Aarhus, którzy trzy lata temu natrafili na przewodzący prąd fragment morskiego dna. Gdy przecięli dno nieprzewodzącym prądu drutem, sygnał zniknął. Jednak na dnie nie było żadnych kabli, które można by tym sposobem odciąć. Przynajmniej nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

To, co odkryli Duńczycy, brzmi zupełnie nieprawdopodobnie: morskie dno zamieszkiwała wielokomórkowa bakteria, która przewodziła prąd niczym kabel. Mikrob nie ma jeszcze nazwy i wcale nie jest taki mikry: chociaż jest sto razy cieńszy od ludzkiego włosa, dochodzi nawet do centymetra długości – przy czym nawet kilometr można znaleźć w zaledwie łyżeczce osadu morskiego. Wewnątrz bakterie składają się z izolowanych włókien, które zachowują się zupełnie jak ogumione druty.

Na razie nie wiadomo, dlaczego bakterie wykształciły w sobie zdolność przewodzenia elektryczności i jak ich życie wpływa na pozostałych mieszkańców dna morskiego. Można jednak założyć, że dalsze badania nad bakteriami-kablami położy fundamenty pod naukę o mikrobioprzewodnictwie.

{jumi [*7]}

a