piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
czwartek, 25 październik 2012 06:51

Zwierzęta, które mówią Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zwierzęta, które mówią fot. wikimedia commons /Carquinyol

Zwierzęta mówią ludzkim głosem dużo częściej, niż nam się wydaje. Lirogon i papuga to tylko dwoje najbardziej znanych naśladowców – wśród mistrzów wokalnej mimikry są jednak gatunki dużo bardziej niespodziewane.

 

Przyzwyczailiśmy się mówić do naszych zwierząt, a często nawet traktować je jak ludzi. Jednak bylibyśmy zaskoczeni, gdyby zwierzęta zaczęły mówić do nas – z nielicznymi wyjątkami, takimi jak trenowane papugi. Czy jednak faktycznie nielicznymi? Okazuje się, że naśladować dźwięk ludzkiego głosu potrafią nie tylko barwne ptaki, ale również psy, foki i walenie.

Kiedy amerykański marynarz żyjący w stanie Maine przygarnął osieroconą fokę, nawet nie przypuszczał, że Hoover (jak ją nazwał) nie tylko nauczy się mówić, ale również przejmie jego styl i barwę głosu. Brzmi to niesamowicie, ale na szczęście dla nas istnieje kilka nagrań „mówiącej foki”. Nie oznacza to oczywiście, że Hoover wiedział, co mówi – jednak gadająca foka to coś, czego nie spodziewalibyśmy się nawet na Wigilię.

Ostatnio naukowcy postanowili przebadać innego ssaka, który zdawał się naśladować ludzką mowę. Słuchy o mówiących delfinach traktowano zawsze jako jedną z morskich legend wywołanych miesiącami samotności i obfitymi zapasami rumu. Teraz okazało się, że przynajmniej jeden z waleni – białucha – potrafi przyswoić sobie dźwięki, które do złudzenia przypominają ludzką komunikację.

Pierwszy doświadczył tego nurek, który znalazł się w jednym zbiorniku ze schwytanym w 1977 Nocem. Słysząc okrzyki „out, out, out!” (and. „wyjdź!”), mężczyzna pospiesznie wynurzył się by sprawdzić, kto go woła. Okazało się, że odezwał się tylko Noc.

- Na początku podeszliśmy do całej sprawy sceptycznie – mówi Sam Ridgeway z National Marine Mammal Foundation w San Diego. Razem z kolegami zdecydował się jednak przeanalizować fale dźwiękowe białuchy – Okazały się one różnić zdecydowanie od dźwięków normalnie wydawanych przez te zwierzęta, ale podobne w rytmie i zakresie do ludzkiego głosu.

Naukowcy podejrzewają, że skuteczne przyswajanie nowych dźwięków może mieć znaczenie gdy zwierzę dołącza do nowej grupy. Aby zaadaptować się, musi przyjąć „język” swoich nowych towarzyszy.

Można się tylko domyślać, dlaczego husky imieniem Mishka nauczył się mówić „I love you”. Być może naprawdę kocha swoich właścicieli.

 

{jumi [*7]}

a