środa, wrzesień 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 23 październik 2012 07:15

Młoda krew odmładza Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Młoda krew odmładza fot. wikimedia commons /David Goehring

Transfuzja od młodego dawcy może wzmocnić zdolności umysłowe starszych osób. Eksperymenty amerykańskich naukowców zdają się potwierdzać, że mimo fatalnego wyczucia mody wampiry mogły się nie mylić co do korzyści płynących z ludzkich żył.

Obiecujące prognozy dla obawiających się otępienia starczego zaprezentował niedawno Saul Villeda, który wraz z zespołem przeprowadził badania na myszach. Choć do końca nie wiadomo, jak wyniki przełożą się na ludzi, procesy starzenia mysiej krwi odzwierciedlają te zachodzące u nas.

- Wiemy, że krew ma ogromne znaczenie dla regeneracji komórek mózgowych – mówi Villeda, który pracuje nad zagadnieniem już od dłuższego czasu – jednak inne jej właściwości nie były znane.

Naukowcy postanowili zająć się zmianami funkcji poznawczych w myszach, których układy krążenia zostały ze sobą połączone. Gdy krew z każdej pary, zawierającej starego i młodego osobnika uległa pełnemu wymieszaniu, ich mózgi poddano analizie.

U starych myszy tkanka hipokampa (części mózgu odpowiedzialnej m.in. za pamięć) wykazała zmianę w ekspresji 200-300 genów, głównie tych odpowiedzialnych za plastyczność synaps, a przez to również uczenie się i zapamiętywanie. Do tego zmianie uległy niektóre białka biorące udział w rozwoju komórek nerwowych.

Następnie naukowcy wstrzyknęli gryzoniom osocze – jedna grupa otrzymała starą krew, druga młodą – po czym postawili je przed standardowym testem pamięci. Wyniki potwierdziły to, co zaobserwowano podczas neuroobrazowania: „odmłodzone” myszy poradziły sobie dużo szybciej niż grupa kontrolna.

Jak dotąd nie udało się stwierdzić, który czynnik osocza wpływa na tak silną regenerację mysich mózgów. Poznanie tej odpowiedzi może być poważnym krokiem na drodze do jaśniejszej i szczęśliwszej starości.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Szpieg w każdym domu Rower z tektury »

a