środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
czwartek, 27 wrzesień 2012 10:26

Prywatny pas rowerowy

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prywatny pas rowerowy fot. Inhabitat

Poza nielicznymi oazami, Polska stanowi wyzwanie dla rowerzystów. Ścieżek rowerowych jest mało i czasami po prostu trzeba wjechać na jezdnię. Dzięki pomysłowemu wynalazkowi firmy Xfire cykliści będą mogli zrobić to dużo bezpieczniej.

 

Każdy, komu zdarzyło się jechać po ciemku rowerem zna ten scenariusz: nieoświetlona droga, zbliżający się zza pleców warkot silnika i… uff, znowu się udało! Czy jednak kierowca mijającego samochodu naprawdę nie mógł dać nam jeszcze paru centymetrów?

Nie mógł – lub nie wiedział. Prowadzący samochód kierowca ma dużo więcej zmartwień, niż nawet najlepiej oświetlony jednoślad jadący z prawej strony pasa. Ponieważ bezowocne dyskusje między użytkownikami obu rodzajów pojazdów wydają się przeciągać w nieskończoność, firma Xfire postanowiła podejść do problemu z innej strony.

Zamiast czekać, aż państwo postanowi stworzyć osobne pasy dla rowerzystów i odseparować pozornie niemożliwe do pogodzenia grupy, Xfire daje cykliście możliwość stworzenia własnego pasa. Genialny w swojej prostocie pomysł zasadza się na wykorzystaniu laserów, rzucających po bokach dwie świetlne smugi równoległe do kierunku jazdy. Tak zaznaczony pas jest doskonale widoczny tam, gdzie jest najbardziej potrzebny: na nieoświetlonej szosie lub w tunelu.

Pas daje kierowcy wyobrażenie o tym, ile miejsca potrzebuje rowerzysta, żeby czuć się bezpiecznie. Jeśli pomysł Xfire uda się zaszczepić w Polsce, kierowcy zyskają na dodatkowy punkt orientacyjny, a rowerzyści dużo rzadziej będą lądować w przydrożnych rowach.

 

{jumi [*7]}

a