piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
środa, 26 wrzesień 2012 12:48

Pamięć w krysztale

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pamięć w krysztale fot. Hitachi

Chcesz, by twoje dane przetrwały na zawsze? Umieść je na… kawałku szkła. Hitachi zaprezentowało nowy sposób zapisu informacji na cienkich szklanych płytkach. Trudno określić praktyczność takiego rozwiązania, ale z pewnością jest bardzo eleganckie.

Sama estetyka przezroczystego „dysku” o dwucentymetrowym boku i zaledwie dwóch milimetrach grubości wystarczy zapewne, żeby wzbudzić zainteresowanie. Wynalazek Hitachi wykorzystuje zapis binarny (zero-jedynkowy) naniesiony w formie mikroskopijnych kropek. Odczytu można dokonać za pomocą optycznego mikroskopu przy użyciu bardzo prostego oprogramowania.

Nie jest to z pewnością najbardziej zaawansowana z technik zapisu danych: biorąc pod uwagę powierzchnię, gęstością upakowanych informacji nie różni się od płyty CD. W momencie, gdy poczciwe „cedeki” wypierane są przez kolejne generacje młodszych kuzynów, trudno nazwać taki wynik imponującym.

W przeciwieństwie jednak do jakiekolwiek plastikowej płyty, szklaną płytkę cechuje znaczna wytrzymałość. Nośnik potrafi oprzeć się temperaturom do 1000°C przez dwie godziny, jest wodoodporny, niewrażliwy na większość substancji chemicznych i oraz fal radiowych.

Można się spodziewać, że jeśli technologia znajdzie praktyczne zastosowanie, będzie się dalej rozwijać, zwiększając ilość składowanych danych. Hitachi nie stała się międzynarodowym gigantem z powodu swojej skłonności do marnowania czasu na głupoty, można się więc spodziewać, że i tu ma asa w rękawie.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « W drogę bez kierowcy Motyla noga! »

a