poniedziałek, grudzień 04, 2023
Follow Us
poniedziałek, 10 wrzesień 2012 10:35

Słoneczne macki w HD Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Słoneczne macki w HD flickr /NASA Goddard Photo and Video

Chociaż mamy nadzieję, że Słońce nie wybuchnie w najbliższym czasie, już wiemy że będzie to piękny widok. Dzięki obserwatorium SDO NASA możemy podziwiać erupcję naszej lokalnej gwiazdy w jakości zapierającej dech w piersiach.

 

Patrząc na ilustrację, niektórzy mogą nie uwierzyć, że mamy do czynienia z prawdziwym zdjęciem. Naukowcy z Obserwatorium Dynamiki Słonecznej (Solar Dynamics Observatory lub SDO) w NASA zapewniają jednak, że tak właśnie wygląda Słońce z bliska. Oczywiście nie ma szans na uchwycenie tych obrazów ludzkim okiem ani żadnym konwencjonalnym aparatem.

Obraz stanowi połączenie 3 godzin nagrywania fal magnetycznych o długości 304 i 171 angstremów. Chociaż dla laika brzmi to bardzo tajemniczo, to efekty są lepsze niż wszystkie zdjęcia, które zrobiliście swoim smartfonem. Zarejestrowana przez kilka różnych obserwatoriów „macka” jest częścią zjawiska znanego jako koronalny wyrzut masy. Chociaż erupcja nie była skierowana w stronę Ziemi, odczuliśmy ją 3-go sierpnia w formie oddziaływania magnetycznego. Szczęśliwcy mogli również dostrzec spowodowane aktywnością słoneczną zorze.

Trzy godziny plazmy wystrzelonej z prędkością 1500 km/s składa się na jedną z najlepszych animacji poklatkowych wszechczasów. Pełen film umieszczamy poniżej:

 

{jumi [*7]}

a