piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
czwartek, 30 sierpień 2012 15:31

Antarktyczna bomba zegarowa

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Antarktyczna bomba zegarowa wikimedia commons

Katastrofa klimatyczna pod lodami Antarktydy? Najnowsze doniesienia wskazują, że pod mroźną pokrywą mogą kryć się ogromne złoża metanu – gazu cieplarnianego 22 razy silniejszego od dwutlenku węgla.

Na trop potencjalnego zagrożenia wpadł Polak Sławomir Tulaczyk, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego. Według niego źródłem metanu mogą być uwięzione pod lądolodem organiczne substancje, przekształcone w gaz przez mikroby żyjące w pozbawionym tlenu środowisku.

- Łatwo zapomnieć, że przed 35 milionami lat, kiedy zaczęło się obecne zlodowacenie Antarktydy, kontynent ten tętnił życiem – tłumaczy badacz – Na skutek postępującego rozrastania się lodu, materia organiczna została odcięta od świata. Nasza symulacja pokazuje, że powstały z tej materii węgiel mógł zostać przekształcony w metan.

Naukowcy przeprowadzili symulację opierając się na szeroko stosowanym jednowymiarowym modelu hydracji. Hydrat (lub inaczej wodzian) metanu to jego nietrwały związek powstający w warunkach wysokiego ciśnienia i niskiej temperatury, mogący przybrać stałą formę podobną do lodu. Uczeni oszacowali też prawdopodobną ilość gazu oraz jego wodzianu pod pokrywą lodową na 4 miliardy ton.

- Nasze badanie podkreśla, jak ważna jest dalsza eksploracja niedostępnych środowisk podlodowych w Antarktyce – komentuje swoje odkrycia Tulaczyk – Mogą one mieć dużo większy wpływ na zmiany klimatyczne, niż kiedykolwiek podejrzewaliśmy.

{jumi [*7]}

a