czwartek, maj 19, 2022
Follow Us
poniedziałek, 15 kwiecień 2019 12:33

Pora na rewolucję w medycynie Wyróżniony

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pora na rewolucję w medycynie fot. Pexels.com

Zbliża się trzecia edycja Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment, poświęcona komunikacji między środowiskiem medycznym a pacjentami.

Co dziś oznacza postęp w ochronie zdrowia? Medycyna to obszar, w który musimy inwestować ogromne kwoty, aby móc opracować nowoczesny sprzęt czy innowacyjne terapie lekowe. Postęp w tej dziedzinie wymaga ciągłych zmian w systemie, ale bez nich nie poprawimy dostępności leczenia, jakości i co najważniejsze efektywności w ochronie zdrowia. Dużymi osiągnięciami w medycynie mogą pochwalić się polscy specjaliści. Jednym z nich jest kapsuła diagnostyczno-rehabilitacyjna stworzona przez prof. Henryka Skarżyńskiego. W jednym miejscu można samodzielnie zbadać prawidłowe funkcjonowanie narządów zmysłów. Zespół narzędzi zawarty w kapsule umożliwia diagnostykę słuchu, wzroku, równowagi, powonienia, smaku oraz narządu mowy. Do tej pory, żeby zdiagnozować poszczególne narządy, pacjenci musieli odwiedzić kilka ośrodków specjalistycznych.

- Kapsuła ma posłużyć za mobilną stację diagnozy, która będzie się przemieszczała po kraju i stanie w ogólnodostępnych miejscach np. galeriach handlowych. W ten sposób upowszechniamy badania przesiewowe w formie samoobsługowej – podkreśla prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Wśród gości zagranicznych warto wymienić Catarinę Hoosseni z Portugalii, z Patient Innovation, platformy stworzonej dla pacjentów z całego świata, którzy dzielą się nowoczesnymi, technologicznymi rozwiązaniami, które samodzielnie opracowali, aby sprostać wyzwaniom wynikającym z ich choroby lub stanu zdrowia.

Kongres odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia. Zostaną poruszone również kwestie edukacji pacjentów, profesjonalizacji działań organizacji pacjenckich i usprawniania procesów terapeutycznych poprzez partnerską relację lekarza i pacjenta.

a