niedziela, grudzień 03, 2023
Follow Us
sobota, 10 czerwiec 2017 09:57

Polacy będą produkować satelity okołoziemskie Wyróżniony

Napisane przez MM / ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polacy będą produkować satelity okołoziemskie Fot.:unsplash.com

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) przyznało Creotech Instruments ponad 15 mln zł na rozwój innowacyjnej platformy mikrosatelitarnej, podała spółka.

Przemysł kosmiczny był motorem rozwoju gospodarczego USA w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. W wyniku "kosmicznego wyścigu" - konkurencji Stanów Zjednoczonych z Sowiecką Rosją, powstało wiele wynalazlów, takich jak teflon, będących dzisiaj w powszechnym użytku. Czy Polacy mają szansę włączyć się do kosmicznej gry o pieniądze? 

Creotech Instruments, ogłosił w kwietniu 2017 roku plan budowy uniwersalnej, modułowej platformy satelitarnej HyperSat. Seryjna produkcja satelitów, z których skorzystać będą mogli zarówno nabywcy krajowi, jak i zagraniczni, może rozpocząć się już w 2020 roku. 

HyperSat będzie modułową, uniwersalna platformą, która, zaopatrzona w specjalistyczne instrumenty, pozwoli realizować szerokie spektrum misji kosmicznych, o różnym przeznaczeniu – od radiowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe.

Seryjna produkcja satelitów, opartych na rozwijanej przez Creotech platformie, może rozpocząć się już w 2020 roku i pozwoli spółce wejść do kosmicznej ekstraklasy. 

„Sukces Creotech Instruments cieszy nas podwójnie. Po pierwsze mamy świadomość, że zaangażowanie kapitałowe w tę spółkę staje się jedną z najlepszych inwestycji ARP. Po drugie to przełomowy moment w kontekście rozwoju sektora kosmicznego w naszym kraju. Każde nowe osiągnięcie w tej bardzo innowacyjnej i bardzo konkurencyjnej branży jest impulsem do kolejnych działań. Środki pozyskane z NCBiR to prawdziwy krok milowy w rozwoju firmy.  Seryjna produkcja satelitów, opartych na rozwijanej przez Creotech platformie, oznacza jej  dalszą ekspansję zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku" - powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Szaniawski, cytowany w komunikacie.

„Otrzymane dofinansowanie pozwoli nie tylko znacznie podnieść potencjał polskiej branży kosmicznej, ale, jak wierzymy, pozwoli także zaspokoić najbardziej palące potrzeby naszego kraju w obszarze obserwacji satelitarnej, w tym także w krytycznym obszarze zwiadu satelitarnego na potrzeby wojska, gdzie autonomia i dostęp do własnych, pewnych danych stanowi ogromną wartość i realnie przyczyni się do podniesienia polskiego bezpieczeństwa w tych trudnych czasach"

– powiedział prezes Creotech Instruments Grzegorz Brona.

„Chcemy uruchomić fabrykę satelitów. Nasza platforma będzie oczywiście przystosowana do produkcji pojedynczych satelitów, o konkretnym zastosowaniu, ale największy potencjał HyperSat drzemie w produkcji większych serii urządzeń projektowanych z myślą o pracy w satelitarnych konstelacjach. Przemysł kosmiczny idzie właśnie w tym kierunku i widzimy w tym bezprecedensową szansę na rozwój i ugruntowanie pozycji Creotech, już nawet nie na naszym, europejskim podwórku, ale w skali globalnej" - zapowiedział Brona.

Creotech Instruments (CTI) to polska firma, która od 2008 roku realizuje projekty związane z badaniem i eksploracją kosmosu oraz dostarcza podzespoły i specjalistyczną aparaturę do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych. Wśród nich warto wymienić Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Politechnikę Warszawską.

Polskiej firmie pozostaje życzyć kosmicznych sukcesów, a nam wszystkim co najmniej kilku polskich satelitów na orbicie okołoziemskiej.

a