środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 16 grudzień 2016 12:25

Europejska nawigacja satelitarna Galileo już działa Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Europejska nawigacja satelitarna Galileo już działa fot. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA)

Po 17 latach licznych niepowodzeń i przy wykorzystaniu ogromnych nakładów finansowych, europejski system nawigacji satelitarnej Galileo rozpoczął swoją pracę. Alternatywa dla amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS ma służyć o wiele lepszym usługom lokalizacyjnym.

Pierwsze usługi, darmowe dla użytkowników na całym świecie, będą dostępne dla użytkowników smartfonów oraz dla jednostek żeglugi już wyposażonych w mikroprocesory kompatybilne z systemem Galileo. Komisja Europejska, która finansuje projekt podaje, że niektóre urządzenia mogą wymagać jedynie aktualizacji oprogramowania. - Galileo zwiększy precyzję geolokalizacji dziesięciokrotnie - zapowiada wiceprzewodniczący KE Maroš Šefčovič.

Ludzie stają się coraz bardziej zależni od geolokalizacji - począwszy od znalezenia barów czy aptek, po znalezienie najkrótszej drogi do zaparkowanego samochodu.

Obecnie na ziemskiej orbicie krąży 18 satelitów Galileo. Jak zapowiadają twórcy projektu, Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna, Galileo powinien być w pełni operacyjny w 2020 roku kiedy to 30 satelitów (oraz 6 rezerwowych) zapewni czas i precyzję danych z niespotykaną dotąd dokładnością. Darmowe usługi będą mogły wskazać lokalizację z odkładnością do 1 metra, w porównaniu z kilkoma metrami dla GPS czy GLONASS. Wersja komercyjna zapewni dokładność do kilku centymetrów.

Taka precyzja zapewni jeszcze większe bezpieczeństwo dla bezzałogowych samochodów czy elektrowni jądrowych. Jak podaje oficjalna strona Galileo, zagubione ssoby czy statki wyposażone w nadajnik EPIRB będą oczekiwały na pomoc nie 3 godziny, a 10 minut. Mocny sygnał będzie w końcu dostępny w miejscach, gdzie obecnie jest to niemożliwe jak np. w tunelach drogowych czy trasach otoczonych wysokimi budynkami.

Nazwany na cześć włoskiego astronoma Galileusza projekt początkowo miał kosztować 3 miliardy euro i rozpocząć pracę przed 2008 rokiem. Przez lata system poniósł kilka porażek technicznych i budżetowych jak np. przy wysłaniu dwóch satelitów na niewłaściwą orbitę w 2014 roku. Jego całkowity koszt do 2020 roku szacowany jest na 10 miliardów euro.

Komisja Europejska oczekuje, że Galileo stanie się bardzo ważnym przedsięwzięciem komercyjnym i zarobi przez pierwsze 20 lat funkcjonowania 90 miliardów euro. Uważa się, że prawie 10% europejskiego PKB zależy od dokładności nawigacji satelitarnej. W 2030 roku ta zależność ma wynieść 30%.

Przełomowa dokładność systemu jest wynikiem najlepszych zegarów atomowych kiedykolwiek wykorzystywanych przez system nawigacyjny, które mierzą czas z opóźnieniem jednej sekundy na 3 miliony lat. Galileo ma też więcej satelitów niż system GPS czy GLONASS, które przetwarzają więcej informacji, a także mają mocniejszy sygnał.

a