sobota, maj 15, 2021
Follow Us
wtorek, 05 styczeń 2016 12:25

Po raz pierwszy udokumentowano atak rekinów na wieloryba Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
długopłetwiec oceaniczny (humbak) długopłetwiec oceaniczny (humbak)

Trzeba pamiętać, że sam rozmiar nigdy nie zagwarantuje pełnego bezpieczeństwa. 4-metrowe cielę humbaka zostało zaatakowane przez żarłaczy ciemnoskórych przy wschodnim wybrzeżu Afryki Południowej. To pierwszy udokumentowany, bezpośredni atak rekinów na wieloryba.

Przez wiele godzin młody wieloryb ścigany był przez 10. do 20. rekinów. Ciele zostało pogryzione wiele razy i energicznie próbowało wyskakiwać z wody w momentach ataku. Cały czas próbowało płynąć dalej, jednak po pewnym czasie zniknęło w wodzie, prawdopodobnie tonąc z wycięczenia. Nie wiadomo czy rekiny go pożarły.

- Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego ataku, jednak to nie znaczy, że takowe się nie zdarzają - mówi Matt Dicken z KwaZulu-Natal Sharks Board w RPA. - To wciąż bardzo rzadkie zjawisko, jednak jak widać ma miejsce. Populacja wschodnioafrykańskiego humbaka rośnie, więc w przyszłości możemy być świadkami większej ilości takich ataków - sugeruje.

Mimo to, rekiny nadal wydają się niewielkim zagrożeniem dla zdrowych cieląt wielorybów. Możliwe jest, że ten osobnik był ranny lub porzucony przez matkę, która nie mogła go ochronić. Mimo, że rekiny potrafią wywiązać między sobą więzi społeczne oraz współpracować podczas ataku, Dickens sądzi, iż była to po prostu chaotyczna zbieranina wokół osłabionej jednostki.

a