wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 10 wrzesień 2015 11:19

Chińczycy chcą zbadać niewidoczną stronę Księżyca Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chińczycy chcą zbadać niewidoczną stronę Księżyca fot. NASA

Do tej pory tylko trzy kraje umieściły swój lądownik na Księżycu. Są to Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. Tym razem Chińczycy chcą wylądować tam, gdzie nie stanął nigdy żaden człowiek, ani nie wylądował żaden statek kosmiczny: na niewidocznej stronie Księżyca.

Bezzałogowa misja Chang'e 4 ma wystartować do 2020 roku, aby przestudiować geologię "ciemną" stronę naszego satelity. Być może pozwoli to znaleźć odpowiedzi na kilka pytań np. dlaczego dalsza strona ma mniej ciemnych plam i czy tamtejsze grunty zawierają wysokie stężenia helu-3 (uważanego za potencjalne źródło energii), co pozwoliłoby na uruchomienie kopalni?

Głównym wyzwaniem dla lądowania na "tyłach" Księżyca zawsze było to, że ten sam w sobie będzie blokował komunikację statku z Ziemią, co już stanowi duże ryzyko dla powodzenia misji. Jednak Chiny mogą dość łatwo rozwiązać ten problem poprzez umieszczenie innego statku kosmicznego na orbicie księżycowej, który będzie przekazywał informacje między lądownikiem, a naszą planetą. Dokładnie w taki sposób agencja NASA poradziła sobie z wysłaniem łazika Curiosity na Marsa.

- Program kosmiczny Chin już wcześniej wykazał, że mogą oni lądować na Księżycu i budować satelity komunikacyjne - powiedział telewizji Al Jazeera astronom Michale Brown. - Dlatego też ich cel by wylądować na Księżycu do roku 2020. jest jak najbardziej realny.

a