poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 21 sierpień 2015 12:54

Wydrukuj sobie szklankę Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
stopione szkło dodawane do specjalnego pojemnika stopione szkło dodawane do specjalnego pojemnika fot. Mediated Matter Group/Vimeo

Proces wytwarzania szkła znany jest już od dawna. Wystarczy wziąć piasek i wraz z różnymi chemikaliami podgrzać go do temperatury wrzenia i uformować. Po ochłodzeniu mamy solidne i gotowe wazy, okna, butelki, koraliki itp. Oczywiście jest możliwe wykonać szkło np. na swoim grillu a podwórku, ale generalnie jest to umiejętność zarezerwowana dla rzemieślników lub fabryk. Teraz także dla Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT).

Mediated Materia Group z amerykańskiego instytutu znalazła sposób aby umieścić stopione już szkło wewnątrz drukarki 3D, tworząc tym samym piękne dzieła. Cały system został nazwany G3DP i naprawdę warto go obejrzeć.

Ze zbiornika podgrzanego do ponad 1000. stopni Celsjusza, drukarka czerpie stopione wcześniej szkło i kładzie poszczególne warstwy do momentu utworzenia gotowej rzeźby. Choć po skończeniu drukowania przedmiot pozostaje jeszcze rozgrzany do czerwoności, po ostudzeniu staje się całkiem przejrzysty.

Poniżej można obejrzeć jak wygląda ten niesamowity proces:

a