środa, czerwiec 23, 2021
Follow Us
czwartek, 16 lipiec 2015 12:07

Nowy gatunek meduzy nazwany od ciekawskiego chłopca Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Chiropsella Saxoni Chiropsella Saxoni

Nowy gatunek meduzy znaleziony kanale Queensland został nazwany na cześć jego odkrywcy, czyli ucznia z Australii.

Saxon Thomas miał dziewięć lat, kiedy to w 2013 roku łowił ryby i zauważył małą, kanciastą meduzę. Młodzieniec słusznie wpadł na to, iż jego odkrycie jest niezwykłe i przy pomocy swojego ojca zabrał stworzenie do Queensland Museum.

- Patrzyliśmy na okaz i potwierdziliśmy, że to nowy gatunek, dlatego nazwaliśmy go na cześć chłopca - powiedział Merrick Ekins z muzeum w Queensland. - Myśleliśmy chwilę nad tym, ale dlaczego mamy nie wyróżnić młodego i spostrzegawczego obserwatora, który uznał zjawisko na tyle fascynujące, że postanowił powiadomić muzeum?

Ekins powiedział, ze przebadano trzy różne okazy o korpusach o wymiarach od 3. do 4. centymetrów. - Zwierzęta te mają mnóstwo cech, które sprawiają, że są one wyjątkowe - powiedział o gatunku Chiropsella Saxoni, znanego również jako "karłowaty kostkowiec".

Naukowiec dodał, że kiedy odkrywano nowe gatunki ptaków czy ssaków, wiele meduz pozostało nieodkrytych. - Wielu ludzi myśli, że w oceanie odkryto i opisano już wszystko, jednak są oni w błędzie. W tym miejscu czeka na nas jeszcze tysiące rzeczy do odkrycia.

a