środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
piątek, 08 maj 2015 15:20

Mniejsze zanieczyszczenie sprzyja wadze noworodka Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mniejsze zanieczyszczenie sprzyja wadze noworodka fot. Nggsc / Wikipedia

Kobiety z Pekinu, będące w końcowym stadium ciąży podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, przy mniejszym zanieczyszczeniu powietrza urodziły cięższe dzieci, niż w latach, gdy nad miastem unosił się większy smog.

Badania, którym przewodził epidemiolog David Q. Rich z University of Rochester Medical Center, wykazały że matki, które były w ósmym miesiącu ciąży podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, urodziły dzieci średnio o około 23 gramy cięższe, niż matki w latach 2007 i 2009. Nie stwierdzono żadnego związku dla pierwszych siedmiu miesięcy ciąży. Wnioski opublikowano w czasopiśmie Environmental Health Perspectives.

Wcześniejsze badania łączyły zanieczyszczenie z masą urodzeniową, ale nie określały dokładnie, na jakim etapie ciąży związek ten jest największy. Naukowcy z Chin i USA skorzystali z danych więcej niż 83. tysięcy prawidłowych urodzeń z Pekinu od 2007 do 2009 roku.

Na 47 dni sportowych zmagań w 2008 roku, Pekin wstrzymał budowy, zamknął fabryki i znacznie ograniczył liczbę pojazdów dopuszczonych do jazdy, tworząc tym samym podstawę dla naturalnego eksperymentu odnośnie skutków zanieczyszczenia.

Autorzy sugerują, że nawet krótkotrwała kontrola zanieczyszczeń może mieć pozytywne korzyści dla zdrowia. - Wyniki te nie tylko ilustrują jedną z wielu konsekwencji wpływu zanieczyszczenia na zdrowie, ale także pokazują, że zjawisko to może być odwrócone - powiedział David Rich w swoim oświadczeniu.

Profesor Chen Yuyu z Wydziału Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Pekińskiego, który nie brał udziału w badaniu, powiedział, że rezultaty badania są interesujące, jednak nie rozstrzygające. Do wyników mogły przyczynić się bowiem inne czynniki, niezauważone podczas Igrzysk Olimpijskich. Współautor raportu z 2013 roku łączącego ciężkie zanieczyszczenia ze spalania węgla z krótszym życiem w północnych Chinach, powiedział także, że potrzebne są dalsze badania w celu "lepszego zrozumienia wpływu zanieczyszczenia na zdrowie ludzi".

a