piątek, maj 14, 2021
Follow Us
wtorek, 20 styczeń 2015 14:19

Wzrasta populacja tygrysów w Indiach Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wzrasta populacja tygrysów w Indiach fot. Citypeek / Wikipedia

Indie, które są domem dla większości tygrysów na świecie, ogłosiły 20 stycznia wzrost populacji tych zwierząt aż o 30% w porównaniu z 2010 rokiem.

Spis powszechny tygrysów z 2014 roku wykazał 2226 osobników, a 4 lata wcześniej zaledwie 1706 - podali urzędnicy z Nowego Delhi.

Prakash Javadekar, minister środowiska, ogłosił ten wynik jako "wielki sukces" Indii w walce z kłusownikami i przemytnikami zagrożonych gatunków, a także z niszczeniem ich naturalnego środowiska.

- Podczas gdy populacja tygrysów na świecie spada, w Indiach odnotowujemy wzrost. Od ostatniego spisu powszechnego ich liczba wzrosła o 30%, to wielki sukces - powiedział Javadekar. Minister wspomniał także o lepszym zarządzaniu w ponad 40. krajowych rezerwatach tygrysów.

Urzędnik ogłosił, że rząd pracuje nad zmniejszeniem działań rolników, którzy naruszając grunty leśne zmuszają koty do opuszczania rezerwatów w celu poszukiwania wody i pożywienia.

Ponad połowa światowej, szybko zmniejszającej się populacji tygrysów żyje w Indiach, jednak krajowe programy ochrony starają się temu zapobiec. Liczby te rosną, ponieważ w 2006 roku w kraju było zaledwie 1411. osobników. Wynikowi wciąż jednak sporo brakuje do rezultatu z 2002 roku, kiedy to żyło około 3700 tygrysów.

Szacuje się, że w momencie uzyskania niepodległości przez Indie od Wielkiej Brytanii w 1947 roku, mieszkało tam ok. 40 tysięcy przedstawicieli tego gatunku.

Władze w całej Azji od wielu lat walczą z kłusownikami, którzy sprzedają części ciała tygrysów na lukratywny rynek tradycyjnej medycyny chińskiej oraz z innymi problemami powodowanymi przez człowieka, skutkującymi m.in. niszczeniem naturalnych siedlisk.

a