środa, listopad 29, 2023
Follow Us
piątek, 21 listopad 2014 14:30

Autobus napędzany odpadami! Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Autobus napędzany odpadami! fot. geneco.uk.com

Pierwszy brytyjski autobus napędzany w całości odpadami ludzkimi oraz resztkami żywności pojawił się 20 listopada na ulicach Bath oraz Bristolu.

40-osobowy Bio-Bus działa na biogaz generowany przez utylizację odpadów. Na pełnym zbiorniku (równowartość rocznej produkcji pięciu osób) może pokonać nawet 300 kilometrów.

Bath Bus Company korzysta ze swojego innowacyjnego pojazdu na trasie z Bath do lotniska w Bristolu. - Oczekujemy, że miesięcznie z naszych przewozów będzie korzystało 10.000 pasażerów. Nie chodzi nam tylko o podróże na lotnisko, ale także o lokalne przejazdy na tej trasie - powiedział Collin Field, dyrektor inżynierii w Bath Bus.

Gaz produkowany jest w Bristolu przez oczyszczalnię ścieków należącą do GENeco, spółki zależnej Wessex Water. W połowie listopada firma jako pierwsza w Wielkiej Brytanii rozpoczęła dostarczanie gazu z odpadów spożywczych i ścieków do krajowej sieci gazowej.

- Poprzez oczyszczanie ścieków i żywności, która jest niezdatna do spożycia przez ludzi, jesteśmy w stanie wyprodukować wystarczającą ilość biometanu, w celu zapewnienia znacznego dopływu gazu do krajowej sieci gazowej. Taka ilość może zasilić 8500 domów oraz zatankować Bio-Busa - powiedział Mohammed Saddiq, dyrektor GENeco.

- Pojazdy zasilane gazem mają ważną rolę do odegrania w zakresie poprawy jakości powietrza w brytyjskich miastach. Jednak Bio-Bus wyprzedza rzeczywistość, ponieważ zasilany jest przez ludzi z okolicy, a być może od teraz i przez własnych pasażerów.

a