czwartek, lipiec 18, 2024
Follow Us
piątek, 24 październik 2014 14:54

Festiwal Robotyki Robocomp w Krakowie Wyróżniony

Napisane przez Nauka w Polsce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Festiwal Robotyki Robocomp w Krakowie fot. sxc.hu

Zawody robotów będą główną atrakcją odbywającego się 25 października w Krakowie Festiwalu Robotyki Robocomp. Widzowie będą mogli zobaczyć roboty m.in. w walkach sumo i konurencji poruszania się w labiryncie.

Festiwal organizowany po raz piąty w Akademii Górniczo-Hutniczej jest wzorowany na podobnych wydarzeniach odbywających się w europejskich uczelniach.

„To impreza kierowana do dorosłych zajmujących się lub zafascynowanych robotyką i automatyką oraz do dzieci, które same próbują tworzyć własne konstrukcje lub dopiero zaczynają się interesować techniką i być może właśnie na festiwalu złapią bakcyla robotyki" – powiedział PAP Miłosz Mach z organizującego wydarzenie Koła Naukowego Integra AGH. Dodał, że dla studentów to szansa na pokazanie własnych umiejętności przed potencjalnymi pracodawcami.

Do rywalizacji w zawodach zgłoszonych zostało ponad 100 robotów. Najmniejsze z nich mają wymiary 2,5 na 2,5 cm, największe 20 cm na 20 cm i wagę ok. 3 kg.

Do udziału w zawodach zgłosiło się kilkadziesiąt zespołów z całej Polski oraz kilka ekip zagranicznych - są zespoły studenckie, ale także drużyny ze szkół średnich, gimnazjów, a nawet szkół podstawowych.

Rozegranych zostanie dziesięć konkurencji polegających m.in. na wypchnięciu przeciwnika z ringu (sumo), podążaniu za czarną linią, pokonaniu labiryntu czy wyścigu na torze z przeszkodami. Będzie też kategoria „freestyle", w której zawodnicy będą prezentować najbardziej szalone konstrukcje.

„W zawodach tych liczy się pomysłowość konstruktorów i dobrze napisane oprogramowanie robotów" - mówił Mach. Zgodnie z regulaminem zawodów robot musi działać w pełni autonomicznie.

Sesja kwalifikacyjna zawodów odbędzie się w gmachu głównym - A0 AGH, a finał zawodów po południu w budynku U2. Wstęp jest wolny.

Atrakcją dla dzieci będą warsztaty robotyki. Zaplanowano także pokazy profesjonalnych robotów oraz technologii firm związanych z robotyką, elektroniką i automatyką.

Organizatorem festiwalu jest Koło Naukowe Integra działające przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

a