środa, listopad 29, 2023
Follow Us
czwartek, 11 wrzesień 2014 12:21

Amerykański laser zestrzeliwujący drony Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
HEL MD HEL MD fot. Boeing

Amerykańska armia jest o krok bliżej posiadania broni laserowej, która może zestrzelić wrogie drony w mgnieniu oka.

Boeing ogłosił niedawno, że jego mobilna broń laserowa, nazwana High Energy Laser Telefon Demonstrator (HEL MD), z powodzeniem zestrzeliła ponad 150 dronów, rakiet i innych pozornie wrogich celów w trzeciej rundzie testów. Badania dowodzą, że broń laserowa jest solidna i zdolna do konsekwentnego wykrywania, śledzenia i skupiania się na różnych celach w różnych środowiskach.

Najnowszy pokaz 10-kilowatowego lasera zainstalowanego w pojeździe wojskowym miał miejsce w Eglin Air Force Base na Florydzie.

Technologie energetyczne takie jak HEL MD już wkrótce mogą być używane przez wojsko w celu zwiększenia potencjału broni antybalistycznych, które nie zawierają materiałów wybuchowych, ale niszczą cele poprzez zderzanie się z nimi w ekstremalnych prędkościach.

- HEL MD może znacznie obniżyć koszty zaangażowania - powiedział Dave DeYoung, dyrektor ds. systemów naprowadzania Boeinga.

Nacisk na laser jest częścią amerykańskiego programu Ground-Based Air Defense (GBAD). Jego celem jest zapewnienie niedrogiej alternatywy dla tradycyjnego ognia, w celu ochrony przed dronami czy różnymi pociskami.

Niedawny pokaz mobilnej broni laserowej Boeinga to tylko preludium tego, co nadejdzie. Do roku 2016 wojsko planuje przetestować 30-kilowatowe działo laserowe.

Beoing nie jest jedyną instytucją współpracującą z amerykańską armią. W sierpniu 2014 roku Office of Naval Research podpisało kontrakt na 11 milionów dolarów z firmą Raytheon na budowę montowanego urządzenia laserowego zdolnego zestrzelić nisko latające cele. System rzekomo ma wygenerować 25 kilowatów energii, co czyni go dwukrotnie potężniejszym od testowanego lasera Boeinga.

a