piątek, grudzień 08, 2023
Follow Us
środa, 23 lipiec 2014 15:16

Potężny węch słoni Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Potężny węch słoni fot. Gorgo / Wikipedia

Słonie posiadają zmysł węchu, który jest prawdopodobnie najsilniejszy pośród jednego gatunku, wynika z badań japońskich naukowców.

Jak donosi badanie opublikowane w magazynie Genome Research, genom słonia afrykańskiego zawiera około 2000 receptorów węchowych. Służą one do wykrywania zapachów ze środowiska.

Te dane oznaczają, że węch słoni jest pięć razy bardziej wydajny, niż ludzki, dwa razy lepszy od psów oraz nawet silniejszy niż poprzedni rekordzista znany w królestwie zwierząt - szczur.

- Wydaje się, że nos słonia jest nie tylko długi, ale także ponadprzeciętny - powiedział główny autor badania Yoshihito Niimura z Uniwersytetu w Tokio.

Nie wiadomo do końca jednak, jak te geny działają, jednak bardzo prawdopodobnym jest, że to one pozwoliły słoniom przetrwać i funkcjonować w swoim środowisku na przestrzeni wieków. Dobry węch umożliwia stworzeniom znalezienie żywności oraz partnerów, a także unikanie drapieżników.

Badanie receptorów węchu porównywało słonie do 13 innych gatunków zwierząt, w tym koni, królików, świnek morskich, krów, gryzoni i szympansów.

Badanie wykazało również, że ludzie i naczelne, mają stosunkowo słaby węch w porównaniu z innymi zwierzętami. - Pogorszenie się naszego węchu może być wynikiem zdecydowanej poprawy wzroku - dodał Nimura.

a