środa, maj 27, 2020
Follow Us
wtorek, 22 lipiec 2014 15:17

Brak snu zniekształca pamięć Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Brak snu zniekształca pamięć fot. Michigan State University

Brak snu, traktowany obecnie przez niektóre organy już jako epidemia, może prowadzić do ubytków w pamięci.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców na Michigan State University i University of California w Irvine oraz opublikowane w czasopiśmie Psychological Science. Uczestnicy eksperymentu, którzy zostali pozbawieni snu w nocy, częściej mylili się w szczegółach na temat symulowanego włamania, które zostało im przedstawione w serii obrazków.

Zniekształcona pamięć może mieć konsekwencje w poważnych dziedzinach np. w wymiarze sprawiedliwości, gdzie błędna identyfikacja świadków jest uważana za główną przyczynę niesłusznych skazań w Stanach Zjednoczonych.

- Okazało się, że zniekształcenia pamięci są większe po deprawacji snu - powiedział Kiberly Fenn, asystent profesora psychologii z Michigan. - Obecnie ludzie śpią mniej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób traktują brak snu jako epidemię. Dodatkowo twierdzą, że jest on związany z wypadkami samochodowymi, katastrofami przemysłowymi i przewlekłymi chorobami takimi jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Naukowcy prowadzili badania w Michigan i Irvine, aby ocenić wpływ niedoboru snu na ludzką pamięć. Uczestnicy, którzy nie mogli spać przez 24 godziny, a nawet ci, którzy dostali pięć lub mniej godzin snu, byli bardziej skłonni mieszać się w szczegółach zdarzenia, niż uczestnicy, którzy byli wypoczęci.

a