czwartek, lipiec 18, 2024
Follow Us
poniedziałek, 14 lipiec 2014 14:53

Wysypka od iPada Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wysypka od iPada fot. Mono / Wikipedia

Masz niewyjaśnioną wysypkę? Być może to wina twojego iPada. Okazuje się, że popularny tablet może zawierać nikiel, jeden z najczęstszych metali wywołujących wysypkę.

Ostatnie wiadomości z czasopism medycznych szeroko opisują alergię na nikiel pochodzący z różnych osobistych urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy czy telefony komórkowe. Jednak to iPad firmy Apple spowodował swędzącą wysypkę u 11-letniego chłopca, który trafił do szpitala w San Diego.

- Wysypka spowodowana przez nikiel nie zagraża życiu, ale potrafi być bardzo nieprzyjemna i może wymagać leczenia sterydami i antybiotykami, kiedy dojdzie do zakażenia - mówi Dr Sharon Jacob, dermatolog w szpitalu dziecięcym, gdzie był leczony chłopiec.

Dziecko trafiło do szpitala ze swędzącymi plamami na ciele, które były odporne na tradycyjne leczenie. Testy skórne wykazały, że ma alergię na nikiel, a lekarze przypisali ją do iPada, którego jego rodzina kupiła w 2010 roku.

Lekarze przebadali urządzenie, w którego zewnętrznej powłoce odnaleziono nikiel. Dziecko korzystało z iPada praktycznie każdego dnia. Dopiero po umieszczeniu tableta w etui ochronnym, stan chłopca zaczął się poprawiać.

Nie wiadomo czy wszystkie modele iPada i inne urządzenia firmy Apple zawierają nikiel. Firma nie opublikowała żadnego stanowiska w tej sprawie.

Wysypki od niklu powiązano również z innymi popularnymi produktami, w tym z częścią biżuterii, oprawkami do okularów, czy suwakami.

Jacob potwierdziła, że alergia na nikiel stała się bardziej powszechna lub po prostu bardziej rozpoznawalna. Około 25% dzieci, które badają się na alergię, mają uczulenie na nikiel. Dla porównania dekadę temu było to 17%. Kobieta dodała, że lekarze muszą brać pod uwagę urządzenia elektroniczne jako potencjalne źródło alergii.

a