sobota, czerwiec 12, 2021
Follow Us
piątek, 04 lipiec 2014 13:46

Sposób na starość Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
wilec purpurowy wilec purpurowy fot. Wildfeuer / Wikipedia

Japońscy naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób, aby spowolnić proces starzenia się u kwiatów nawet o połowę.

Badacze z Narodowego Instytutu Nauk Rolnych w japońskiej Tsukubie twierdzą, że znaleźli gen odpowiedzialny za krótki okres żywotności kwiatów jednej z japońskich odmian wilca.

Wilec to popularna nazwa dla setek gatunków roślin, których krótkotrwałe kwiaty rozwijają się zwykle na początku dnia i obumierają już o zmroku.

Poprzez zahamowanie genu EPHEMERAL1, żywotność kwiatów prawie się podwoiła - powiedział Kenichi Shibuya, jeden z głównych badaczy. - Oryginalne kwiaty przekwitały 13 godzin po otwarciu, a genetycznie zmodyfikowane pozostały otwarte nawet do 24. godzin.

Odkrycie to może doprowadzić do wydłużenia się żywotności kwiatów ciętych.

- Byłoby nierealistyczne modyfikować geny wszystkich rodzajów kwiatów, ale możemy szukać innych sposobów, aby zahamować konkretny gen np. przez implementację sposobu zapobiegającego jego uaktywnienie się - dodał Shibuya.

Do niektórych kwiatów, takich jak goździki, kwiaciarnie stosują środki chemiczne hamujące etylen, hormon przyspieszający starzenie się roślin. Jednak nie jest on odpowiedzialny za ten proces u popularnych kwiatów takich jak lilie, tulipany czy irysy.

Shibuya powiedział, że gen podobny do EPHEMERAL1 może powodować starzenie się tych roślin, co oznacza w przyszłości szansę na przedłużenie ich życia.

a