niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 30 czerwiec 2014 13:11

Najmniejszy ryjkonos świata Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Macroscelides micus Macroscelides micus fot. Dumbacher et al / Journal of Mammology

W północno-wschodniej Namibii naukowcy znaleźli rdzawego przedstawiciela ryjkowatych, który ukrywa się poród okolicznych skał wulkanicznych. Dalsze analizy wykazały, że to nowy gatunek i zarazem najmniejszy w grupie zwierząt o nazwie ryjkonosy. Choć te zwierzęta wyglądają jak myszy, genetycznie bliżej im do słoni, krów morskich, mrówników czy góralek.

Ryjkonosy mają też kilka innych, dziwnych cech. Samice najczęściej rodzą bliźnięta, a ich sposób biegania przypomina antylopę.

Współautor badania Dr. John Dumbacher porównał nowo odkrytego ssaka do małej antylopy w swojej posturze i zwyczajach spania oraz do mrówkojada w sposobie polowania i wyborze ofiary. Jak antylopa, stworzenie ma długie, chude nogi w stosunku do wielkości ciała i pośladki przystosowane bardziej do snu niż do rycia. Tak jak mrówkojad, ryjkonos wykorzystuje swój długi nos do wyszukiwania mrówek i innych owadów w ziemi.

Dorośli Macroscelides micus, bo tak został gatunek został nazwany, mierzą 7 centymetrów długości razem z ogonem i ważą zaledwie 27 gramów, czyli tyle co dwie łyżki cukru.

Gatunek ryjkonosa został opisany w magazynie Journal of Mammalogy.

a