środa, maj 27, 2020
Follow Us
piątek, 09 maj 2014 15:11

Epidemia polio Wyróżniony

Napisane przez Paulina Grzeszczuk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fotomikrografia wirusa polio z transmisyjnego mikroskopu elektronowego Fotomikrografia wirusa polio z transmisyjnego mikroskopu elektronowego fot. dr. Fred Murphy, Sylvia Whitfield

Z powodu trwających w Południowej Azji konfliktów zbrojnych, coraz mniej dzieci szczepionych jest na polio. Taka sytuacja sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła międzynarodowy alarm. Według Komisji Nadzwyczajnej "sytuacja ta może doprowadzić do epidemii jednej z najpoważniejszych chorób na całym świecie".

WHO wyodrębniła kraje, w których szerzy się infekcja. Są to: Kamerun, Pakistan i Syria. Sytuacja wymaga włożenia ogromnego wysiłku wspólnoty międzynarodowej, by nie dopuścić do rozwoju epidemii.

Liczba nowych zakażonych wzrosła z 223. w 2012 do 417. w 2013 r. Co istotne, 60 % nowych przypadków w 2013 r. odnotowano w regionach dawniej uznawanych za wolne od polio. Wirus zazwyczaj ujawnia się u dzieci, ale lista zaleceń WHO dla zainfekowanych krajów sugeruje, by wszyscy tam podróżujący otrzymali szczepionki przed wizytą.

Mimo wielkich osiągnięć, takich jak zwalczenie wirusa w Indiach, należy pamiętać jak zmienna jest sytuacja w obrębie chorób zakaźnych. Dowodem może być fakt, iż WHO po raz pierwszy wypowiedziała wojnę wirusowi polio w roku 1988.

a