środa, styczeń 26, 2022
Follow Us
czwartek, 08 maj 2014 15:46

Mechanizmy rozprzestrzeniania się epidemii Wyróżniony

Napisane przez Paulina Grzeszczuk
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mechanizmy rozprzestrzeniania się epidemii fot. sxc.hu

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu obserwując wzorce socjalizacji i podróży mieszkańców południowych Chin, zbadali mechanizm rozprzestrzeniania się nowych chorób, takich jak ptasia grypa, między populacjami.

Południowe Chiny są jednym z najważniejszych regionów świata pod względem rozwoju i rozprzestrzeniania się nowych chorób u ludzi. Wszystko to za sprawą wysokiej gęstości zaludnienia, częstych kontaktów ludzi ze zwierzętami oraz rozwiniętej sieci komunikacyjnej. Wymienione czynniki doprowadziły w ostatnich latach do rozwoju chorób takich jak SARS czy wspomniana już ptasia grypa.

Aby dowiedzieć się więcej jak wymienione infekcje szerzą się wśród społeczności, naukowcy poddali badaniom 1821 osób zamieszkujących prowincję Guangdong. Najistotniejszym było znalezienie odpowiedzi na pytanie z iloma osobami badany spotyka się każdego dnia i jak daleko podróżuje.

Epidemiolog prowadzący badania, dr Jonathan Read w jednym z wywiadów powiedział: „Południowe Chiny są wylęgarnią nowych chorób, ale sposób, w jaki ludzie poruszają się i wchodzą we wzajemne interakcje w obrębie tego obszaru jest słabo poznany. To sprawia, że bardzo trudno jest dokonać dokładnych prognoz, jak szybko i w jakim kierunku będą się rozprzestrzeniać."

Z przeprowadzonych badań wynika, iż większość ankietowanych spotkała każdego dnia ok. dziesięciu innych osób, spędzając z nimi od pięciu do dziesięciu godzin. Osoby zamieszkujące tereny wiejskie częściej podróżowały dalej, a młodzi ludzie wchodzili w interakcje znacznie częściej.

Pozyskane informacje zostaną wykorzystane, jako kluczowe dane w modelach matematycznych rozprzestrzeniania się chorób, co uczyni schematy dokładniejszymi.

Dr Read stwierdził, że „następna pandemia grypy może także pochodzić z Azji, więc teraz wiemy więcej o tym, jak grypa i inne infekcje mogą rozprzestrzenić się w tym regionie, jesteśmy lepiej przygotowani, aby je ograniczyć i uratować życie."

Badania zostały sfinansowane przez National Institutes of Health i prowadzone przy współpracy z Johns Hopkins University, Hong Kong University, Imperial College i Szpitalem w Guangzhou. Szczegółowo publikowano je w "Proceedings of Royal Society B".

 

a