niedziela, grudzień 03, 2023
Follow Us
wtorek, 15 kwiecień 2014 15:22

Najstarsza wiadomość w butelce Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najstarsza wiadomość w butelce fot. International Maritime Museum Hamburg

Ponad 100 lat temu młody Niemiec Richard Platz wsadził wiadomość do brązowej butelki po piwie, a następnie wyrzucił ją podczas swojej przygody do Morza Bałtyckiego.

Wtedy jeszcze dwudziestoletni Platz, syn piekarza, nie mógł przewidzieć, że jego wiadomość przetrwa dwie wojny światowe, wielki kryzys i zimną wojnę, nie mówiąc już o wieku brutalnych zim i burz morskich.

W zeszłym miesiącu niemiecki rybak wyłowił z Bałtyku butelkę, która pływa podobno od 17 maja 1913 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że jest to najstarsza na świecie wiadomość z butelki.

- To z pewnością pierwszy raz, kiedy tak stara wiadomość w butelce została odnaleziona, szczególnie w tak nienaruszonym stanie. - powiedział Holger von Neuhoff z Międzynarodowego Muzeum Morskiego w Hamburgu.

Badacze zlokalizowali za pośrednictwem berlińskiej grupy genealogicznej wnuczkę Platz'a, 62-letnią Angelę Erdmann. Erdmann nigdy nie poznała swojego dziadka, który zmarł w 1946 roku w wieku 54. lat.

- To niewiarygodne. - powiedziała Angela po przekazaniu jej butelki i wiadomości od dziadka, cytowana przez The Local. - To był wzruszający moment. Łzy spływały mi po policzkach.

Butelka Platza dołączyła do innych rzadkich okazów, takich jak wiadomość w butelce pozostawiona pod skałami Archipelagu Arktycznego przez Paula T. Walkera, amerykańskiego glacjologa. Wiadomość, w której opisał swoje badania, została odnaleziona przez badaczy po 54. latach.

Walker w trakcie wyprawy doznał udaru mózgu i mimo szybkiego ratunku, zmarł wkrótce potem. - Czytaliśmy niektóre z jego ostatnich słów. - powiedział Warwick F. Vincent z Uniwersytetu Laval, jeden z naukowców, który odnalazł komunikat.

Poprzednia najstarsza wiadomość w butelce została wyrzucona za burtę w 1914. roku i została odkryta u wybrzeży Szkocji w 2012 roku, 98 lat później. Komunikat był jednym z grupy tysięcy, które zostały wyrzucone do szkockich wód w ramach naukowego projektu badawczego, który miał za zadanie śledzić prądy morskie wokół Szkocji.

Butelka Platza zawierała pocztówkę z komunikatem dla znalazcy, aby zwrócił ją pod wskazany berliński adres. Reszta tekstu jest nieczytelna, gdyż tusz został rozmazany przez wilgoć we wnętrzu butelki. Teraz naukowcy próbują odszyfrować całą wiadomosć.

a