wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
poniedziałek, 07 kwiecień 2014 15:11

Tlen bez oddychania Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tlen bez oddychania fot. Ocean Networks Canada

Tlen jest bardzo ważny. Utrzymuje życie organiczne i ma szczególne znaczenie dla ludzi. Małym zastrzeżeniem jest jednak to, że aby korzystać z tlenu atmosferycznego, musimy oddychać. Jeżeli nie możemy np. przez zablokowaną tchawicę, czy zapaść płuc, mamy pecha. Aż do teraz.

Naukowcy opracowali nową mikrocząsteczkę wypełnioną tlenem, która może być wstrzyknięta do krwi i utrzymać organizm przy życiu, nawet bez wdychania powietrza do płuc. Mikrocząsteczki są w rzeczywistości malutkimi kapsułkami (2-4 mikrometry) wykonanymi z jednej warstwy lipidów otaczającej mały pęcherzyk gazu tlenowego. Kapsułka jest zawieszona w cieczy co powoduje, że pęcherzyki się nie zwiększają (co doprowadziłoby je do rozpadu).

Po wstrzyknięciu płynu z kapsułkami do krwiobiegu, te zderzają się z czerwonymi krwinkami i przenoszą tlen z kapsułki do komórki. Około 70% wstrzykiwanego tlenu w ten sposób trafia z powodzeniem do krwi. Metoda jest na tyle skuteczna, że naukowcom udało się utrzymać przy życiu króliki z zablokowanymi tchawicami przez 15 minut.

Pytanie brzmi, czy mając stały zasób kapsułek wstrzykiwanych do krwi, można pozostać pod wodą na zawsze?

a