sobota, czerwiec 12, 2021
Follow Us
wtorek, 11 marzec 2014 13:35

Wulkany pomogły podczas zlodowaceń Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wulkany pomogły podczas zlodowaceń fot. Peter Convey, British Antartic Survey

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł dowody na to, że para wodna, ciepło z wulkanów i gorące kamienie pozwoliły wielu gatunkom roślin i zwierząt przetrwać minione epoki lodowe. Może to pomóc badaczom zrozumieć w jaki sposób niektóre gatunki reagują na zmiany klimatyczne.

Badania mogą rozwiązać długotrwałą tajemnicę o tym, jak niektóre gatunki przetrwały i rozwijały się przez ostatnie zlodowacenia w częściach planety objętych lodem.

Zespół, któremu przewodzili dr Ceridwen Fraser z Australian National University i dr Aleks Terauds z australijskiego Antarctic Division, przestudiował dziesiątki tysięcy zapisów o antarktycznych gatunkach, zebranych w ciągu dziesięcioleci przez setki naukowców. Odkryto, że większa różnorodność gatunków znajduje w pobliżu wulkanów.

- Para wulkaniczna może stopić duże jaskinie lodowe znajdujące się pod lodowcami i może być tam nawet kilkadziesiąt stopni cieplej niż na zewnątrz. Jaskinie i ciepłe pola parowe byłyby wspaniałym miejscem dla wielu gatunków podczas epok lodowcowych. - powiedział dr Fraser.

- Możemy się wiele nauczyć patrząc na wpływ zmian klimatycznych z przeszłości. Możemy wykorzystać tę wiedzę teraz, starając się poradzić z przyspieszonymi zmianami powodowanymi przez ludzi. - dodał.

Podczas badania skupiono się na Antarktydzie, a ustalenia pomogą naukowcom zrozumieć jak pozostałe gatunki przetrwały minione epoki lodowe w innych regionach.

Antarktyda ma 16 wulkanów, które były czynne od ostatniego zlodowacenia 20 tysięcy lat temu.

Naukowcy zbadali różnorodność mchów, porostów, insektów, które są powszechne na Antarktydzie do dziś.

Profesor Peter Convey z British Antarctic Survey powiedział, że około 60 procent gatunków bezkręgowców antarktycznych nie występują nigdzie indziej na świecie.

- Te organizmy na pewno nie pojawiły się na kontynencie niedawno, tylko muszą być tam od milionów lat. To jak przeżyły kolejne epoki lodowcowe, z których ostatnia skończyła się prawie 20 tysięcy lat temu, od dawna zastanawia naukowców. - powiedział Convey.

Dr Terauds Australian Antarctic Division prowadził analizy i mówi, że wyniki są uderzające. - Im bliżej wulkanów, tym więcej gatunków można znaleźć. To wspiera naszą tezę, że gatunki te rozszerzały swój zasięg i stopniowo wynosiły się z obszarów wulkanicznych od ostatniego zlodowacenia.

Profesor Steven Chown z Monash University twierdzi, że wyniki badań mogą pomóc prowadzić działania ochronne na Antarktydzie. - Wiedząc, gdzie są główne miejsca różnorodności gatunków możemy ochronić je przed zmianami środowiskowymi wywołanymi przez człowieka, które w dalszym ciągu wpływają na Antarktydę. - zakończył.

a